Spotkanie autorskie z Mateuszem Styrczulą

18 maja w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane przez Książnicę Podlaską w Białymstoku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Odwiedził nas Mateusz Styrczula – reportażysta, dziennikarz, autor książki pt. „Pogranicza. Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bakanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej”. Na widowni zasiedli uczniowie bielskich szkół średnich: I LO im. Tadeusza Kościuszki i II LO z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza, którzy przyszli wraz z opiekunami: nauczycielem-bibliotekarzem panią Agnieszką Kordiukiewicz i historykiem panem Włodzimierzem Wawulskim.

Autor opowiadał młodym ludziom o tym, w jaki sposób pisał swoją książkę. Mówił o reportażu jako gatunku, o warunkach, które musi spełniać taki tekst i pułapkach czyhających na początkującego reportażystę.

Przywołał też historię swoich podróży w różne zakątki Europy: do ogarniętego wojną ukraińskiego Donbasu i na Bałkany – do Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny. Opowieść toczyła się wokół tematu granic – tych dosłownych, państwowych, ale też wyobrażonych i symbolicznych, zarówno mentalnych, jak i związanych z konfliktami etnicznymi czy zbrojnymi oraz wciąż trwającej na takich terenach niechęci czy wrogości między poszczególnymi grupami.

Przy okazji rozmowy o pograniczach nie mogło zabraknąć tematu Podlasia. Styrczula wspominał także o naszym regionie, o tym jak przed laty zaczął go poznawać i zafascynował się tutejszymi zwyczajami. Podkreślał ważność lokalnej historii i tego, by mieszkańcy, również ci młodzi, dbali o kulturowe dziedzictwo małej ojczyzny, starali się je zachować i o nim pamiętać. Autor odpowiadał także na pytania dość licznie zgromadzonej publiczności.