Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://biblioteka-bielsk.pl
Data publikacji strony internetowej:2021.02.01.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- Część plików w formacie pdf nie jest dostępnych cyfrowo
- Część fotografii oraz galerii nie posiada opisów alternatywnych, czyli technik udostępniających użytkownikom programów odczytu ekranu informacje o nietekstowych elementach strony. Brak mapy serwisu
Oświadczenie sporządzono dnia 2023.03.27.
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi 2024.03.25.
Deklarację sporządzono na podstawie własnej samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z koordynatorem dostępności Eugeniuszem Popławskim email: administracja@biblioteka-bielsk.pl . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 85 7302107 (wew. 11). Ta samą droga można składać wnioski o udostępnienia informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Informacja o procedurze
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl/
Stan dostępności cyfrowej
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
Zachowano kontrast testu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących. Kontrast kolorystyczny elementów przekazujących treści ma stosunek jasności tekstu do tła co najmniej 4,5 do 1.
Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób , które nie wyświetlają grafiki – na przykład na urządzeniach mobilnych.
W wyraźnie umiejscowionym i wyodrębnionym menu z prawej strony serwisu, oznaczonym piktogramem osoby, znajdują się pomocne funkcje pod nazwą: „ustawienia dostępu”, tj.:
- powiększ
- zmniejsz
- skala szarości
- wysoki kontrast
- kontrast negatywy
- jasne tło
- podkreśl linki
- czytelna czcionka
Zmiana rozmiaru strony: przeglądarki internetowe za pomocą skrótów klawiaturowych lub odpowiednich ustawień umożliwiają powiększenie serwisu. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer
- [CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
- [CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera
- [SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
- [-] aby pomniejszyć widok
Dostępność architektoniczna
Wejście do budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej usytuowane jest od ul. Jagiellońskiej. Budynek biblioteki jest wyraźnie oznakowany tablicą informacyjną
Wjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchową możliwy jest za pomocą podjazdu zewnętrznego przy głównym wejściu do biblioteki. Początek i koniec podjazdu jest wyróżniony przy pomocy jaskrawego koloru. Schody zewnętrzne zostały oznakowane poziomymi, kontrastowymi pasami antypoślizgowymi.
Obok budynku biblioteki od strony ul. Kazimierzowskiej znajduję się parking samochodowy. Na parkingu wyznaczono dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem do budynku z prawej strony jest tablica informacyjna z napisami w alfabecie Braillea, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące mogą uzyskać informacje o dniach i godzinach otwarcia placówki.
Każdy, kto ma trudności w samodzielnym dostaniu się do budynku może skorzystać z systemu Call Hear (urządzenie przywołujące), informujące pracownika biblioteki o tym, że przy wejściu czeka osoba wymagająca pomocy.
W budynku jest winda zapewniająca dostęp czytelnikom niepełnosprawnym ruchowo, osobom starszym na piętro budynku. Kabina windowa wyposażona jest w wyświetlacze piętrowe i komunikator głosowy o lokalizacji windy na poszczególnych kondygnacjach biblioteki . Brak przycisków oznaczonych pismem Braillea
Wszystkie pomieszczenia posiadają tabliczki informacyjne z napisami w alfabecie Braillea.
Na parterze budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Korytarze i pomieszczenia są przystosowane do poruszania się na wózkach
Stopnie schodów wewnętrznych (pierwszy i ostatni) oznakowane są listwą antypoślizgową chropowatą w kolorze żółtym znaczą krawędzie schodów
W budynku nie ma pętli indukcyjnych (system wspomagania słuchu). Brak możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego na miejscu lub online.
Osoby niedowidzące w czytelni mogą skorzystać z lupy powiększającej.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.