Projekt realizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim w ramach programu Partnerstwo dla książki od 3 kwietnia do 31 grudnia 2023 r.

Ideą projektu jest animowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym seniorów 60  + oraz wzmocnienie funkcji biblioteki jako ośrodka kulturotwórczego miasta. Uczestnicy projektu w przyjaznej przestrzeni biblioteki wezmą udział w cyklu warsztatów literacko-plastycznych o charakterze twórczym, zwieńczonych utworzeniem instalacji artystycznej, dla której merytorycznym punktem wyjścia będzie 10 wartości, jakie skrywa w sobie hasło “biblioteka”. Podsumowanie zadania odbędzie się przy wspólnym świętowaniu efektów swojej pracy z występem bajarki. Projekt zakłada zaangażowanie różnorodnych grup odbiorców, co wpłynie korzystnie na kształtowanie tożsamości biblioteki w sferze społeczno-kulturalnej miasta.

W programie:

– cykl warsztatów literacko – plastycznych z animatorami, artystami, łącznie 8 spotkań, gdzie temat każdego z nich będzie nawiązywał do jednej z liter tworzących słowo BIBLIOTEKA

B – bliskość

I – inność

B – bezpieczeństwo                                            

L – logika

I – intelekt

O – otwartość

T – troska

E – empatia                                         

K – krasomówczość                                                    

A – afirmacja

maj – październik

– cykl warsztatów projektowania liter  zwieńczony wspólnym dziełem w postaci 10 liter tworzących napis BIBLIOTEKA do zamontowania przed bibliotecznym budynkiem

14 – 18 sierpnia 2023

– montaż instalacji_napisu przed budynkiem biblioteki

 

21 – 25 sierpnia 2023

– tworzenie foto_relacji

 

maj – sierpień

27 sierpnia 2023

– wspólne świętowanie przed biblioteką: głośne czytanie, kącik z książkami, prezentacja klipu, napisu, występ bajarki  

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

L, jak logika 27 maja 2023

 Od literki L, rozpoczęliśmy realizację projektu: „Słowotwórcze przestrzenie biblioteki”. Podczas warsztatu, 27 maja 2023 r. poskromiliśmy potwora, którym okazała się LOGIKA. Zresztą nie taki potwór straszny…

Na pierwszy ogień poszła litera „L”, która od razu przywodzi na myśl multum skojarzeń związanych z książką, czytaniem czy biblioteką właśnie. L to litery, których w książkach nie brakuje. To lektury, które u nas wypożyczycie. To także leksykony czekające na Was w czytelni, a które wytłumaczą  znaczenie najdziwniejszych nawet słów. Wreszcie L jak logika – umiejętność, którą warto ćwiczyć regularnie i to niezależnie od wieku, a Biblioteka jest idealnym miejscem do szlifowania zdolności logicznego myślenia i wcale nie musi być to nudne zajęcie.

To właśnie z nią przyszło się zmierzyć uczestnikom sobotnich warsztatów.  „Poskromienie” potwora w postaci LOGIKI wymagało przeniesienia się w czasy legendarnego króla Artura. Będąc częścią jego drużyny, uczestnicy zmierzyli się z zadaniami ukrytymi w najgłębszych zakamarkach biblioteki. Dotarcie do łamigłówek i ich rozwiązanie wymagało pobudzenia szarych komórek, ale wszyscy poradzili sobie z tym doskonale. Poprzez zabawę, ćwiczyli logiczne myślenie, przeżyli fascynujące przygody i dotarli do skarbu, którym okazała się instrukcja wykonania pracy plastycznej, w klimacie arturiańskiej legendy.

I, jak intelekt 3 czerwca 2023

 Kolejnym działaniem w ramach projektu było spotkanie z literką I, które odbyło się 3 czerwca 2023 r. Kiedy, to wraz z grupą dzieciaków zastanawialiśmy się nad tym, czym tak naprawdę jest intelekt?

– Czym jest intelekt? – zapytał Artur Krzysia.
– Niczym – odparł bez namysłu Krzyś.
– Wszystkim – dało się usłyszeć głos Sary zza regału z książkami.
– Może zatem sprawdźmy wspólnie czym jest, a czym nie jest intelekt – odpowiedział Artur.

Czy intelekt jest, jak twierdzą autorytety zdolnością umożliwiającą nam postrzeganie i poznawanie otaczającego nas świata?
A co, jeśli pszczoła lub motyl, też posiada taką zdolność i ma wiedzę jaki kwiat ma najsmaczniejszy nektar właśnie w tej chwili?
Przenieśmy się na chwilę poza utarty schemat i sprawdźmy wspólnie, czym może być intelekt. Może okazać się, że nasz intelekt nie zawsze jest nasz i nie jest zarezerwowany jedynie dla nas. Takie tematy rozważaliśmy podczas ostatniego spotkania realizowanego w ramach projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki”.

A, jak afirmacja 10 czerwca 2023

 Następne spotkanie z literką doprowadziło nas do A, które zainspirowało nas do rozmowy o afirmacji.                         

Na sobotnim spotkaniu – 10 czerwca 2023 r. zastanawialiśmy się jak i jakich używamy słów, co słyszymy na co dzień, jak mówimy do siebie i siebie nawzajem. Sprawdzaliśmy, czy to co słyszymy i czytamy wspiera nas, buduje, czy wręcz przeciwnie. Trochę pisaliśmy, rysowaliśmy, próbowaliśmy przekształcić negatywne przekazy w pozytywne, malowaliśmy wspierające nas w codzienności obrazki, a na koniec zamieniliśmy się w naszej wyobraźni malutkie ziarenka, które wyrosły na piękne żółte kwiatki.

B, jak bliskość 17 czerwca 2023

Czym jest bliskość? O tym rozmawialiśmy podczas spotkania 17 czerwca 2023 r.

Bliskość to wspólna swoboda do bycia sobą i do pełnego wyrażania siebie przy drugim człowieku. Jednak, żeby sobie na nią w pełni pozwolić, to warto poznać siebie i mieć baczenie na swoje granice. O czym nierzadko zapominamy. Co by czuć się dobrze ze sobą i innymi warto o tym pamiętać i uczyć się stawiać granice, i je respektować, a jednocześnie szanować “nie” innych. Doświadczaliśmy tego podczas zajęć w zabawie.                                         

Dla uczestników spotkania bliskość, to też bycie miłym dla innych, troszczenie się o siebie nawzajem. Z naszych obserwacji wynika, że to też widzenie drugiego człowieka w całości, szukanie tego, co wspólne dla porozumienia w bliskości, co też ćwiczyliśmy w zabawie rysunkowej. Bardzo pomocne przy tym, wydaje się pytanie, czy to jest dla Ciebie ok?

T, jak troska 24 czerwca 2023

Jak to jest troszczyć się o drugiego człowieka, inną istotę; psa, kota, rybkę, mirabelkę…?

Ostatnie zajęcia – 24 czerwca 2023 r. z ilustratorką Marysią Dek były zaproszeniem do tworzenia świata w oparciu o troskę. Czego potrzeba, by takowy tworzyć zdecydowanie empatii, wiedzy o tym, co mu służy, co sprawia, że czuje się zadbany w miłości. Dla jednych będzie to śpiew i Słońce, innym potrzeba ciszy.

Podczas spotkania prowadząca zaproponowała zabawę w rysowanie postaci, gdzie kolejni uczestnicy dorysowują poszczególne fragmenty ciała, co daje niesamowicie zabawne efekty, pobudza wyobraźnię. W podobny sposób powstały stwory w książce “Przeplatalińscy”.

Wspólny czas był okazją do wyrażenia swej troski w pracy twórczej, wykonanej techniką kolażu.

Wakacje w bibliotece, czas projektowania wspólnego działania

 Kolejnym pomysłem na zajęcia projektowe było zapoznanie się ze sztuką projektowania, poznanie terenu wokół biblioteki, podróż w czasie do świata, którego już nie widać, a który zapisał się na kartach historii miasteczka Bielsk Podlaski. I tak spotkania wakacyjne rozpoczęliśmy od wspólnego spaceru, próby zmienienia perspektywy z dziś na czasy bardziej odległe, odkrywania tego co kształtowało to miejsce, jak to wpłynęło na współczesne budownictwo, architekturę, gdzie w tym wszystkim jest biblioteka. W dalszym etapie skoncentrowaliśmy się na samej formie biblioteki i próbie odwzorowania jej  kształtu przy użyciu makiety, gdzie miała się pojawić instalacja artystyczna. Uczestnicy z pasją i zaangażowaniem tworzyli własne projekty liter i tego wszystkiego, co poza nimi miało się na planie pojawić, a były to kotki, motylki, drzewa, spacerujący mieszkańcy. W efekcie końcowym litery zostały stworzone z materiałów udostępnionych przez lokalną firmę Unihause przy dużym wsparciu projektanta Artura Puszkarewicza, który nadał im pewien kształt. Uczestnicy zajęć wraz ze swymi najbliższymi zostali zaproszeni do ich malowania. Na tym etapie pojawiła się biel, jako barwa wyjściowa.

 Instalacja artystyczna – sztuka montażu

W sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się ekipą montażową, by instalować napis BIBLIOTEKA. Był to czas skręcania wszystkiego w całość i ustawiania przed budynkiem, w międzyczasie udało nam się złamać wielki młot. Jak to się zakończyło, można się przekonać, wybierając się do biblioteki.

Opowieści na zakończenie lata

Baśnie i bajki o podróżach. I o powrotach z podróży. O niesamowitych przygodach. O tym, co w podróży można znaleźć i kogo spotkać. I o tym, czy po skarby na pewno trzeba jechać gdzieś bardzo, bardzo daleko opowiadała Katarzyna Jackowska-Enemuo podczas wspólnego świętowania półmetku projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki”.

O, jak otwartość 16 września 2023

 – kolejny warsztat w ramach projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki”.

OTWARTOŚĆ – cecha, która wspiera życie w pełni, pozwala się uczyć, zdobywać nowe umiejętności. Jedna z córek ciekawości, które idąc w parze pozwalają zdobywać świat – widzieć go pełniej, doświadczać w całej jego rozpiętości. Ważne jest by ją w sobie odnajdować, jak się z nią czuję. Ostatnie spotkanie w ramach projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki”, było ku temu szansą. Uczestnicy_czki warsztatu wzięły udział w działaniu, którego efekt końcowy jest nieprzewidywalny, co wymaga dużej otwartości. Gratulujemy odwagi.

#słowotwórczeprzestrzenie #projket2023 #mkdin

Ba, jak bezpieczeństwo 21 pażdziernika 2023

Ostatnia sobota była okazją do eksperymentowania ze światłoczułością. Jak można malować obrazy Słońcem, ile czasu potrzeba by powstało zdjęcie, i czy w ogóle możliwe jest zrobienie fotografii bez użycia aparatu, czy też telefonu? Tego uczestnicy_uczestniczki mogły_li doświadczyć podczas warsztatu z cyjanotypii – techniki fotograficznej wynalezionej w 1842 r.

Warsztat rozpoczął się od bajki o dziewczynce, której na imię Halinka, i o tym jak to świat czasami staje do góry nogami i jak się w tym świecie na opak odnaleźć?

W świat cyjanotypii pięknie wprowadził Jerzy Sołub.

A wszystko w ramach projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki” dofinansowanego przez MKDiN.

K, jak krasomówczość 28 października 2023

Jakim niesamowitym instrumentem jest nasze ciało? Jak dbałość o nie wpływa na naszą krasomowczość, co warto ćwiczyć by mówić ładnie, dlaczego warto mieć w życiu pasje? Na te i kilka innych pytań można było sobie odpowiedzieć w trakcie warsztatu z Andrzej Bajguz. A przy okazji doświadczyć dziennikarskiego animuszu podczas spotkania z drugim człowiekiem! Uczestniczki_uczestnicy zajęć przeprowadzili mini wywiady, pracowali z mikrofonem, słuchali siebie w nagraniach audio

To była dobra sobota w bibliotece.

Działanie realizowane w ramach projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl BRZYDKIE KACZĄTKO

To było wyjątkowe wydarzenie, jak każde w wykonaniu Teatr Czrevo, który ocala od zapomnienia podlaski koloryt, będący osnową do najistotniejszych kwestii ludzkiej egzystencji.

“Brzydkie Kaczątko”, to spektakl bardzo uniwersalny w swej wymowie, jednocześnie wielowymiarowy, barwny, momentami zabawny, innym razem poruszający.

Bardzo nas ucieszyło tak liczne przybycie małych i dużych widzów na tą okoliczność. Niech sztuka nas wspiera w codziennych wyborach, postrzeganiu świata, kształtowaniu swego człowieka.

A wszystko w ramach projektu “Słowotwórcze przestrzenie biblioteki” dofinansowanego przez MKDiN.