Mamy to! Nasz projekt „SPOŁEM, czyli razem!” znalazł się wśród 134 zadań dofinasowanych ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
„SPOŁEM, czyli razem!” to gra słów. Z jednej strony nawiązuje do blisko 120-letniej historii „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bielsku Podlaskim. Z drugiej, odnosi się do wartości i zasad, zgodnie z którymi ludzie ją tworzący razem, czyli społem pracowali dla dobra wspólnego. Ta wspólnota miała szczególne znaczenie w czasach kryzysów, których w historii naszego miasta i Ojczyzny nie brakowało. Na tych dwóch dobrach, dziedzictwie PSS „Społem” oraz wspólnym działaniu, opiera się projekt „SPOŁEM, czyli razem!”. Połączenie wiedzy i doświadczenia najstarszych członków Spółdzielni oraz pasji, energii i umiejętności młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim pozwoli wypracować dobre praktyki na czasy kryzysu. Młodsi i starsi uczestnicy projektu wezmą udział w różnorodnych warsztatach m. in. historycznych i kulinarnych. Społem, czyli razem stworzą mobilną historyczną grę terenową oraz książkę kucharską „Przepisy na czasy kryzysu”. Nie zabraknie też propozycji dla wszystkich mieszkańców miasta. Już dziś zapraszamy na premierę wspomnianej gry, spacer historyczny, degustację przysmaków z czasów PRL-u i wystawę fotograficzną. To wszystko po wakacjach. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej biblioteki orz social mediów.

„3 x RE. Repasacja, reglamentacja, remanent”. Spotkanie w ramach projektu „Społem, czyli razem!”
13 czerwca 2023
Co kryje się pod nazwami zawartymi w tytule spotkania? Jak radzono sobie z brakami w zaopatrzeniu sklepów w czasach PRL-u? Jak wyglądały witryny sklepowe? Ile czasu spędzało się w kolejkach? Czy Ośrodek Praktyczna Pani miał ofertę wyłącznie dla kobiet?
Na te i wiele innych pytań związanych z codzienną egzystencją w latach 70 i 80 XX w., odpowiedzieli seniorzy związani ze „Społem” Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Bielsku Podlaskim, podczas spotkania pod nazwą „3 x RE. Repasacja, reglamentacja, remanent” w ramach projektu „Społem, czyli razem!”, które odbyło się 13 czerwca 2023 r. Starsi uczestnicy międzypokoleniowych działań, stali się przewodnikami po czasach swojej młodości i aktywności zawodowej, dzieląc się wspomnieniami z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Perspektywa zaproszonych do projektu seniorów okazała się o tyle ciekawsza, ponieważ obejmowała spojrzenie nie tylko szarego obywatela zmagającego się z trudami codzienności, ale przede wszystkim sprzedawcy, na którym niejednokrotnie skupiała się niechęć i frustracja klientów.
Dla młodych ludzi, urodzonych już w XXI wieku realia, o których opowiadali starsi, często są niezrozumiałe, albo wręcz absurdalne. Nic więc dziwnego, że niektóre historie wywołały uśmiech na ich twarzach. Jednak wydaje się, że starszym uczestnikom projektu udało się wprowadzić tych młodszych w klimat czasów sprzed lat. To ważne, ponieważ kolejny etap międzypokoleniowych działań to stworzenie gry historycznej opartej właśnie na wspomnieniach, bogatym archiwum fotograficznym oraz historii „Społem” PSS w Bielsku Podlaskim zapisanej w kronikach, które z wielkim przejęciem przeglądali ludzie, którzy ją tworzyli, jak i ich młodsi partnerzy w projekcie.
Fot. Jerzy Sołub
Za czym ta kolejka?
20 czerwca 2023
Kolejne spotkanie pod nazwą „3 x RE. Repasacja, reglamentacja, remanent” w ramach projektu „Społem, czyli razem!” za nami, podczas którego ponownie zaglądaliśmy za kulisy PRL-u. Kulisy, które doskonale znane są starszym uczestnikom projektu – seniorom związanym ze „Społem” Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Bielsku Podlaskim. Młodszym – młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim – nie zawsze są zrozumiałe. Przywołują raczej na myśl sceny z kultowych filmów osadzonych w minionej epoce, pełne historii pozbawionych logiki. Jednak dla „Społemowców” lata 70 i 80 XX w. to nie plan filmowy. To codzienne zmagania z absurdami czasów, w których przyszło im żyć; to codzienna walka o byt. Na szczęście, o czym się przekonaliśmy, wraz z upływem lat zmienia się perspektywa i to, co wtedy wydawało się nonsensem, dziś wspominane jest z uśmiechem, a nawet pewną nostalgią.
A podczas spotkania okazji do wspomnień nie brakowało. Wszystko za sprawą międzypokoleniowej rozgrywki w planszową grę „Kolejka”, która przeniosła nas w realia PRL-u. Wydawało się, że młodsi gracze są z góry skazani na porażkę, wszak ich starsi partnerzy mają niemałe doświadczenie w staniu w kolejkach i zdobywaniu tego, co akurat rzucono do sklepu. Okazało się, że świetnie odnaleźli się w klimacie tamtych czasów. Dali radę w kolejkowych przepychankach. Dobrze obstawiali sklepowe ogonki i koniec końców jako pierwsi zdobyli wszystkie niezbędne towary. Młodzi, którzy znają PRL jedynie z opowieści swoich rodziców, dziadków czy partnerów w projekcie, w trakcie rozgrywki mogli wczuć się w realia tamtych czasów. Dla starszych była to sentymentalna podróż do lat dzieciństwa i młodości. Co chwilę, kiedy rzucono towar do sklepów w grze, wybrzmiewały okrzyki: „miałam/miałem to czy tamto”, „pamiętam ten smak/zapach”. „Kolejka” pokazała też, jak można wykorzystać historię do stworzenia niebanalnej pomocy edukacyjnej, co wykorzystamy w kolejnym etapie projektu do realizacji własnej gry.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
Fot. Jerzy Sołub
Warsztaty tworzenia mobilnej gry historycznej
14-15 września
„Na tropie skradzionych kartek”, „Kartkowy mętlik”, „Tajemnica zaginionych kartek” to wybrane propozycje tytułów terenowej mobilnej gry historycznej, którą w dniach 14-15 września 2023 r. tworzyli uczestnicy projektu „Społem, czyli razem!”. Seniorzy związani ze „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bielsku Podlaskim oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim jednogłośnie wybrali jedną z historii, która wydarzyła się przed czterdziestu laty w bielskiej Spółdzielni. Stała się ona punktem wyjścia do gry, której scenariusz, bohaterów, trasę oraz mechanikę opracowali uczestnicy projektu pod okiem trenera. W trakcie rozgrywki będziemy poruszać się ulicami Bielska Podlaskiego śladami „Społem” PSS, wykonując zadania i rozwiązując zagadkę związane z historią naszego miasta i Spółdzielni oraz realiami życia w czasach PRL-u. Już dziś zapraszamy na uroczystą premierę gry w sobotę 21 października 2023 r. na godzinę 10.00.
Fot. Jerzy Sołub
