Wystawa „PODLASIE W OBIEKTYWIE IM. WIKTORA WOŁKOWA” 2020 w Galerii na Piętrze

Fotografie nagrodzone w ramach 16. konkursu „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa” organizowanego przez Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce pojawiły się w bibliotece. Prace, które prezentujemy w galerii zostały zgłoszone do konkursu w  2020 r., wówczas w inicjatywie udział wzięło 162 osoby, które nadesłały 565 fotografii Podlasia. Spośród, których  wybranych zostało 41 najlepszych, oddających klimat naszego regionu, jak piszą organizatorzy „Podlasie to bogactwo. Żyjemy w cudownym zakątku, niektórzy mawiają, że U Pana Boga za piecem…. Podlasie jest naszą dumą. Jest tu unikatowa przyroda, wielokulturowość, różnorodność wyznaniowa, drewniana wieś i … dobrzy ludzie. Konkurs jest swoistym hołdem i pewnego rodzaju wdzięcznością za to różnorakie bogactwo, którym Podlasie nas darzy. Sympatia do fotografii dała dodatkowy impuls do spłodzenia tego wydarzenia, które można śmiało powiedzieć, że stało się dokumentem, zapisem tego, co mija lub już dawno odeszło.  Podlasie to wdzięczny obiekt, który daje wielkie możliwości popisu umiejętności, artyzmu i wrażliwości odbiorców. Konkurs niewątpliwie sprzyja zachowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Podlasia”.

Zapraszamy.

Wystawa w Galerii na Piętrze z warsztatów plenerowych


Wystawa w Galerii na Piętrze

W Galerii na Piętrze pojawiła się nowa wystawa, która jest efektem warsztatów plenerowych organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury w różnych zakątkach Podlasia. Prace malarskie powstały w okresie od 2009 do 2019 r.

Autorami prac są: Teresa Kosman, Edyta Traczewska, Janusz Kulesza. Janina Bartulewicz, Janusz Kulesza, Joanna Galon, Elżbieta Borowska, Barbara Piekarska, Anna Kisielewska, Elżbieta Czausz Matel.

Zapraszamy do odwiedzin biblioteki, a tym samym obejrzenia twórczych rozwinięć na temat wybranych podlaskich przestrzeni.

10-lecie Carnavalu Sztukmistrzów – wystawa plakatu cyrkowego


Wystawa plakatu cyrkowego


Wystawa plakatu cyrkowego

Od 1 czerwca zapraszamy do Galerii na Piętrze na wystawę plakatu cyrkowego.

Prace są efektem konkursu przeprowadzonego w roku 2019  przez Warsztaty Kultury w Lublinie z okazji 10-lecia Carnavalu Sztukmistrzów, festiwalu sztuki nowego cyrku, odbywającego się od 2008 r. w przestrzeni miejskiej Lublina. Zadaniem uczestników konkursu było nawiązanie do tradycji Polskiej Szkoły Plakatu, w której plakat cyrkowy zajmował znamienite miejsce.

Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów, stanowiąca jedno z najważniejszych wydarzeń-wizytówek Lublina, odbędzie się w dn. 22-25 lipca 2021 r.

Wystawę będzie można oglądać przez cały okres wakacyjny.

“Książka artystyczna” – wystawa prac pokonkursowych w “Galerii na Piętrze”


Wystawa prac pokonkursowych w "Galerii na Piętrze"

Z okazji Światowego dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego na 23 kwietnia 2021 r., rozstrzygnięto konkurs pn. “Książka artystyczna”. Konkurs skierowany był głównie do beneficjentów Domów Pomocy Społecznej, z którymi biblioteka współpracowała dotąd w stacjonarnej formie. W konkursie udział wzięli: Dom Pomocy Społecznej w Kozarzach, Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku, Dom Pomocy Społecznej „Rokitinik” w Białowieży, Dom Pomocy Społecznej w Czerewkach. Nadesłane prace z wykonane zostały w różnorodnych technikach, i zostały wystawione jako efekt pokonkursowy w “Galerii na Piętrze”. Wszyscy uczestnicy konkursu decyzją jury zostali nagrodzenia za kreatywność, zaangażowanie i staranność wykonania prac.

Książki artystyczne można oglądać do 15 maja br. – zobacz prace

„RETROspektywa” wystawa w „Galerii na Piętrze”


„RETROspektywa” wystawa w „Galerii na Piętrze”

Od 8 lutego w „Galerii na Piętrze” można obejrzeć się wystawę fotografii pt. „RETROspektywa” białostockiej grupy nieformalnej FOTOspółdzielnia. Ma ona na koncie dwie duże wystawy tematyczne w galerii Podlaskiego Instytutu Kultury, który objął patronatem działalność grupy.

Twórcy, których prace składają się na wystawę w bibliotece, to: Krzysztof Borowski, Cezary Fabiszewski, Ewa Czerniakiewicz, Piotr Łozowik, Maria Safarewicz oraz Krzysztof Andraka. Fotografie prezentują dorobek grupy na przestrzeni ostatnich 3 lat; część prac jest efektem pleneru artystycznego, który odbył się w w okolicach Bielska Podlaskiego latem 2019 r.. W zdjęciach dominuje klasyczna czerń i biel oraz szeroko rozumiany portret.

“Podlaskie rękodzieło” – wystawa w Galerii na Piętrze – archiwum(2020)


Wystawa ozdób bożonarodzeniowych obejmuje ozdoby haftowane w technice płaskiej, jak i przestrzennej


Wystawa ozdób bożonarodzeniowych obejmuje ozdoby haftowane w technice płaskiej, jak i przestrzennej

Od 10 grudnia w “Galerii na Piętrze” można zapoznać się z wystawą pt. “Podlaskie rękodzieło”, czyli artefaktami rękodzielniczymi wykonanymi przez panie z Klubu Seniora przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli – Irenę Dmitruk i Walentynę Suszcz. Wystawa ozdób bożonarodzeniowych obejmuje ozdoby haftowane w technice płaskiej, jak i przestrzennej; bombki “na balonie”, choinki i gwiazdy z wikliny papierowej oraz bombki w technice quillingu wystawione w gablocie informacyjnej w przedsionku MBP, wykonane zostały przez mieszkankę Orli, panią Krystynę Grygoruk. Wystawę można oglądać przez cały okres świąteczny do 5  stycznia.

“Portrety Misiów” – wystawa na Parterze MBP


“Portrety Misiów” - prace plastyczne w różnych technikach – od akwareli, collage’u, flamastrów, po grafikę uzupełnioną pastelą olejną.


“Portrety Misiów” - prace plastyczne w różnych technikach – od akwareli, collage’u, flamastrów, po grafikę uzupełnioną pastelą olejną.


“Portrety Misiów” - prace plastyczne w różnych technikach – od akwareli, collage’u, flamastrów, po grafikę uzupełnioną pastelą olejną.


“Portrety Misiów” - prace plastyczne w różnych technikach – od akwareli, collage’u, flamastrów, po grafikę uzupełnioną pastelą olejną.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowano wystawę pt. “Portrety Misiów” z myślą nie tylko o najmłodszych czytelnikach; w holu na parterze MBP można oglądać prace plastyczne w różnych technikach – od akwareli, collage’u, flamastrów, po grafikę uzupełnioną pastelą olejną. Misie są wielkoformatowe i przedstawiają popularnych bohaterów bajek i książek. Autorami prac są twórcy pochodzący z Bielska Podlaskiego, związani z plastyką zawodowo, jak i pasjonaci tego kierunku. Wystawę będzie można jeszcze zobaczyć w przyszłym roku 2021 r., serdecznie zapraszamy! Przypominamy o dezynfekcji rąk i maseczce na terenie biblioteki – dbajmy o siebie nawzajem.

“Adrian rysuje” wystawa prac Adriana Bieniasa w Galerii na Piętrze MBP – archiwum(2020)


Wystawa prac Adriana Bieniasa

ADRIAN BIENIAS” . . . rysownik od urodzenia”, jak sam o sobie mówi; grafik, na co dzień pracownik kulturalny w MOKSiR w Kleszczelach. Posługuje się ołówkiem, rzadziej rapitografem. Powstałe prace inspirowane są klasyką komiksu i baśniowymi światami, zaś w doborze tematów ogranicza go tylko wyobraźnia.