Wystawa "Ballady miejskie" Mateusza Bielskiego w Galerii na Piętrze

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza na wystawę “Ballady miejskie” Matusza Bielskiego zrealizowaną w ramach projektu “Mickiewicz – FUSION” przez Książnicę Podlaską. Prace wchodzące w skład ekspozycji inspirowane są tekstami Adama Mickiewicza. To wizualne przeniesienie ludowych podań, wierzeń w czasy współczesne i obrazowe osadzenie ich w realiach nam bliskich, jest ambitnym i przyciągającym zabiegiem artystycznym. Umiejscowienie obrazu we współczesności i estetyka prac wpisują się w nurt tzw. urban fantasy, czyli baśni miejskich, które święcą triumfy w ostatnich latach, zarówno w literaturze, filmie jak i grach.

Mateusz Bielski – ilustrator i artysta koncepcyjny, współpracujący z czołowymi wydawnictwami polskimi i zagranicznymi. W jego dorobku znajdują się gry planszowe, figurkowe i karciane, okładki książek i komiksów. Tworzy technikami cyfrowymi okazjonalnie sięgając po tradycyjne media. Organizator gier fabularnych i miejskich, fascynat legend i mitologii. Animator kultury, członek fundacji Grający Białystok, współorganizator cyklicznych spotkań z grami analogowymi “Planszówki Johnny’ego i Mateusza”.

Wystawa dostępna w godzina pracy biblioteki. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy Anny Kotowicz

Malarstwo dużego formatu rozgościło się w bibliotecznych salach, a wszystko za sprawą artystki Anny Kotowicz, absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Seria obrazów zgromadzonych na wystawie powstała w ciągu ostatnich dwóch lat; jak mówi o nich sama autorka „(…) to obrazy – odbicia świadomie porzucające język opowieści, stworzone do kontemplacji, nieśpiesznego odkrywania. Zwrócone ku światłu, harmonii, wibracji sprawczej energii”. Piątkowy wernisaż był okazją do spotkania ze światem jej wrażliwości, wymiany myśli i odczuć w obcowaniu z jej pracami. Wszystkich ciekawych tego języka zapraszamy na ul. Kazimierzowską w godzinach otwarcia biblioteki. Wystawę można oglądać do końca listopada.

(zdjęcia Piotr Łozowik)

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA MAGDY SOBCZAK

Uwielbiamy różne spojrzenia na to, co bliskie, a czasem dalekie w naszym regionie. Jedną z takich odsłon funduje nam Magda Sobczak, która mówi o sobie “mam na imię Magdalena, jestem fotografem i zbieram historie bez retuszu”. Jakie są to opowieści, co odsłaniają, co uwidacznia oko artystki, autorki projektu Polska moje podwórko, sprawdźcie koniecznie przychodząc do biblioteki.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z fotografką

https://www.radio.bialystok.pl/podrozepok…/index/id/189559

A tu jeszcze więcej informacji o autorce:

https://www.foto-adventure.pl/o-mnie/

Polecamy!

Wystawa rysunków w Galerii na Piętrze

Od połowy września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim można obejrzeć prace EWELINY BAGIŃSKIEJ. Ewelina to absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła grafikę i kulturoznawstwo. Od zawsze uwielbiała tworzyć. Jako dziecko spędzała dużo czasu wycinając wycinanki, rysując czy malując. Zawsze chciała wiązać swoją przyszłość ze sztuką. Jej największą inspiracją jest Walt Disney. To dzięki niemu zaczęła rysować. Inspirowała się postaciami z bajek i sama próbowała je odtwarzać, a potem tworzyć własne. W jej pierwszych pracach pojawiały się głównie księżniczki. Z czasem zaczęła tworzyć portrety, które rysuje do dziś. W swoich pracach stara się pokazać ludzie piękno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Tworząc obrazy stara się zwracać uwagę na każdy szczegół. Jej prace są głównie czarno białe, aby kolor nie odwracał uwagi od samej postaci.

Wystawa Moda wydawnictwa Dwie Siostry

Co to takiego i do czego służy? Co i kto się przez nią wyraża? Jak się rozwijała przez lata i co się w niej wydarzyło w ostatnim wieku, o tym możecie poczytać w książce “M. O. D. A. metki, obcasy, dżinsy, adidasy”. To z niej dowiecie się skąd się wzięły ubrania i jakie zwariowane pomysły projektantów doprowadziły ją do miejsca w którym jesteśmy.

No, a w bibliotece zrobiło się modnie za sprawą prac Katarzyny Boguckiej, która zrobiła ilustracje do tej książki.

Polecamy.

Może kreska ilustratorki zainspiruje Was do własnych twórczych poszukiwań…

WYSTAWA POWARSZTATOWA

W Galerii na Piętrze pojawiła się wystawa zbiorowa będąca efektem warsztatów malarstwa intuicyjnego prowadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim, Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, Domu Kultury w Augustowie w ramach współpracy z Instytutem Studiów Kulturowych wraz z galerią Biuro Wystaw Kulturoznawczych. Prace wykonane zostały przy użyciu tuszy alkoholowych i podejmują różne zagadnienia od narodzin, miłości, spokoju po śmierć. W taki sposób powstało 50 prac, które można oglądać w Galerii na Piętrze do końca lipca w godzinach pracy biblioteki. Z końcem miesiąca wystawa powędruje do Sokółki i Augustowa.

Malarstwo intuicyjne jest metodą malowania, którą stworzył szwedzki artysta malarz Curt Kallman. Był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Przez 14 lat pracował nad metodą malowania, która połączyłaby sztukę malarską z rozwojem wewnętrznym i stałaby się swego rodzaju narzędziem, które mógłby wykorzystywać każdy człowiek na Ziemi.

 

Wernisaż twórczości Pinu_Pauliny Karczewskiej

Czwartkowym wernisażem otworzyliśmy wystawę twórczości Pinu_Pauliny Karczewskiej. Paulina, jak pisze na swojej stronie @Pinu Obrazy intencyjne, z potrzeby duszy i serca

Dzielę się tym, co we mnie

Prawdą mojego doświadczenia

Radosną twórczością bez szkoły

Inspiracjami zaczerpniętymi

Historiami własnymi i usłyszanymi

Z radością

Wdzięcznością

Kropka.

Wystawa „Co robią uczucia”

W kwietniu 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy wystawę Wydawnictwa Dwie Siostry „Co robią uczucia?”. Przeurocze ilustracje Aleksandry Zając świetny tekst Tiny Oziewicz zainspirowały nas do zorganizowania warsztatów przy okazji, których rozmawialiśmy o uczuciach. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: czym są uczucia, gdzie mieszkają, o czym nam mówią? Bawiliśmy się w ich rozpoznawanie, grając w kalambury. Uczestnicy warsztatów tworzyli własne ilustracje inspirowane odpowiedzią na pytanie: co robi złość, radość, smutek, wesołość.

Wystawa „Książka artystyczna”

4 maja rozstrzygnięty został organizowany corocznie konkurs „Książka artystyczna” skierowany do placówek opiekuńczych dla osób dorosłych. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej formą przypominającą książkę artystyczną. W tym roku na wszystkich nadesłanych pracach pojawił się fragment wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”. Na konkurs wpłynęło osiem prac. Udział wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim oraz pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej w Brańsku, Białowieży, Czerewkach i Kozarzach. Uczestnicy zastosowali bardzo różne techniki plastyczne: wydzierankę, haft, wypalanie w drewnie, pojawiły się też prace w formie jajka wielkanocnego, konstrukcji przestrzennej oraz z tekstem wiersza w języku migowym. Przyznano jedną nagrodę główną i wyróżnienia równorzędne. Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w „Galerii na Piętrze”.

Wystawa „PODLASIE W OBIEKTYWIE IM. WIKTORA WOŁKOWA 2020" w Galerii na Piętrze

Fotografie nagrodzone w ramach 16. konkursu „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa” organizowanego przez Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce pojawiły się w bibliotece. Prace, które prezentujemy w galerii zostały zgłoszone do konkursu w  2020 r., wówczas w inicjatywie udział wzięło 162 osoby, które nadesłały 565 fotografii Podlasia. Spośród, których  wybranych zostało 41 najlepszych, oddających klimat naszego regionu, jak piszą organizatorzy „Podlasie to bogactwo. Żyjemy w cudownym zakątku, niektórzy mawiają, że U Pana Boga za piecem…. Podlasie jest naszą dumą. Jest tu unikatowa przyroda, wielokulturowość, różnorodność wyznaniowa, drewniana wieś i … dobrzy ludzie. Konkurs jest swoistym hołdem i pewnego rodzaju wdzięcznością za to różnorakie bogactwo, którym Podlasie nas darzy. Sympatia do fotografii dała dodatkowy impuls do spłodzenia tego wydarzenia, które można śmiało powiedzieć, że stało się dokumentem, zapisem tego, co mija lub już dawno odeszło.  Podlasie to wdzięczny obiekt, który daje wielkie możliwości popisu umiejętności, artyzmu i wrażliwości odbiorców. Konkurs niewątpliwie sprzyja zachowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Podlasia”.

WYSTAWA BOŻONARODZENIOWA

Kolorowe, błyszczące, wiszące, stojące ozdoby świąteczne pojawiły się w “Galerii na piętrze”. Ich autorzy: Wanda Kropiwnicka, Krystyna Bienias, Adrian Bienias, Iwona Krawczyk włożyli dużo pracy i serca w ich wykonanie, a my mamy ogromną przyjemność je Państwu zaprezentować.

Wystawa w Galerii na Piętrze z warsztatów plenerowych

W Galerii na Piętrze pojawiła się nowa wystawa, która jest efektem warsztatów plenerowych organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury w różnych zakątkach Podlasia. Prace malarskie powstały w okresie od 2009 do 2019 r.

Autorami prac są: Teresa Kosman, Edyta Traczewska, Janusz Kulesza. Janina Bartulewicz, Janusz Kulesza, Joanna Galon, Elżbieta Borowska, Barbara Piekarska, Anna Kisielewska, Elżbieta Czausz Matel.

Zapraszamy do odwiedzin biblioteki, a tym samym obejrzenia twórczych rozwinięć na temat wybranych podlaskich przestrzeni.

10-lecie Carnavalu Sztukmistrzów - wystawa plakatu cyrkowego

Prace są efektem konkursu przeprowadzonego w roku 2019 przez Warsztaty Kultury w Lublinie z okazji 10-lecia Carnavalu Sztukmistrzów, festiwalu sztuki nowego cyrku, odbywającego się od 2008 r. w przestrzeni miejskiej Lublina. Zadaniem uczestników konkursu było nawiązanie do tradycji Polskiej Szkoły Plakatu, w której plakat cyrkowy zajmował znamienite miejsce.

"Książka artystyczna" - wystawa prac pokonkursowych w "Galerii na Piętrze"

Z okazji Światowego dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego na 23 kwietnia 2021 r., rozstrzygnięto konkurs pn. “Książka artystyczna”. Konkurs skierowany był głównie do beneficjentów Domów Pomocy Społecznej, z którymi biblioteka współpracowała dotąd w stacjonarnej formie. W konkursie udział wzięli: Dom Pomocy Społecznej w Kozarzach, Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku, Dom Pomocy Społecznej „Rokitinik” w Białowieży, Dom Pomocy Społecznej w Czerewkach. Nadesłane prace z wykonane zostały w różnorodnych technikach, i zostały wystawione jako efekt pokonkursowy w “Galerii na Piętrze”. Wszyscy uczestnicy konkursu decyzją jury zostali nagrodzenia za kreatywność, zaangażowanie i staranność wykonania prac.

Książki artystyczne można oglądać do 15 maja br. – zobacz prace

„RETROspektywa” wystawa w „Galerii na Piętrze”

Od 8 lutego w „Galerii na Piętrze” można obejrzeć się wystawę fotografii pt. „RETROspektywa” białostockiej grupy nieformalnej FOTOspółdzielnia. Ma ona na koncie dwie duże wystawy tematyczne w galerii Podlaskiego Instytutu Kultury, który objął patronatem działalność grupy.

Twórcy, których prace składają się na wystawę w bibliotece, to: Krzysztof Borowski, Cezary Fabiszewski, Ewa Czerniakiewicz, Piotr Łozowik, Maria Safarewicz oraz Krzysztof Andraka. Fotografie prezentują dorobek grupy na przestrzeni ostatnich 3 lat; część prac jest efektem pleneru artystycznego, który odbył się w w okolicach Bielska Podlaskiego latem 2019 r.. W zdjęciach dominuje klasyczna czerń i biel oraz szeroko rozumiany portret.

"Podlaskie rękodzieło" - wystawa w Galerii na Piętrze - archiwum(2020)

Od 10 grudnia w “Galerii na Piętrze” można zapoznać się z wystawą pt. “Podlaskie rękodzieło”, czyli artefaktami rękodzielniczymi wykonanymi przez panie z Klubu Seniora przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli – Irenę Dmitruk i Walentynę Suszcz. Wystawa ozdób bożonarodzeniowych obejmuje ozdoby haftowane w technice płaskiej, jak i przestrzennej; bombki “na balonie”, choinki i gwiazdy z wikliny papierowej oraz bombki w technice quillingu wystawione w gablocie informacyjnej w przedsionku MBP, wykonane zostały przez mieszkankę Orli, panią Krystynę Grygoruk. Wystawę można oglądać przez cały okres świąteczny do 5  stycznia.

"Portrety Misiów" - wystawa na Parterze MBP

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowano wystawę pt. “Portrety Misiów” z myślą nie tylko o najmłodszych czytelnikach; w holu na parterze MBP można oglądać prace plastyczne w różnych technikach – od akwareli, collage’u, flamastrów, po grafikę uzupełnioną pastelą olejną. Misie są wielkoformatowe i przedstawiają popularnych bohaterów bajek i książek. Autorami prac są twórcy pochodzący z Bielska Podlaskiego, związani z plastyką zawodowo, jak i pasjonaci tego kierunku. Wystawę będzie można jeszcze zobaczyć w przyszłym roku 2021 r., serdecznie zapraszamy! Przypominamy o dezynfekcji rąk i maseczce na terenie biblioteki – dbajmy o siebie nawzajem.

"Adrian rysuje" wystawa prac Adriana Bieniasa w Galerii na Piętrze MBP - archiwum(2020)

ADRIAN BIENIAS” . . . rysownik od urodzenia”, jak sam o sobie mówi; grafik, na co dzień pracownik kulturalny w MOKSiR w Kleszczelach. Posługuje się ołówkiem, rzadziej rapitografem. Powstałe prace inspirowane są klasyką komiksu i baśniowymi światami, zaś w doborze tematów ogranicza go tylko wyobraźnia.