Projekt „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” realizowany jest przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz Fundację Civis Polonus.

Celem projektu jest wsparcie mieszkanek i mieszkańców z obszarów wiejskich, małych i średnich miast w świadomym uczestnictwie w europejskich sprawach publicznych oraz rozwój bibliotek jako miejsca informacji i spotkań o Unii Europejskiej.

Dzięki projektowi w naszej bibliotece:

  • powstanie kącik z aktualnymi, interesującymi materiałami i publikacjami dotyczącymi Unii Europejskiej
  • odbędą się trzy spotkania dla mieszkańców z ekspertkami i ekspertami na ważne tematy europejskie.
  • odbędą się lekcje biblioteczne na temat źródeł aktualnej i rzetelnej wiedzy o Unii Europejskiej.

 

Kącik Europejski
Zorganizowany w Czytelni dla Dorosłych, na piętrze biblioteki. Znajdziecie w nim aktualne, interesujące materiały i publikacje dotyczące Unii Europejskiej. Zapraszamy!

Spotkania z ekspertkami i ekspertami sieci Team Europe Direct

Biblioteka zorganizuje trzy spotkania dla mieszkańców z ekspertkami i ekspertami Team Europe Direct na ważne tematy europejskie.

Spotkanie 1. Rozwijaj się dzięki Unii Europejskiej

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”.

W poniedziałek (15 kwietnia) w siedzibie naszej biblioteki odbyło się spotkanie z dr Beatą Jurkowicz ekspertką sieci Team Europe Direct, która opowiedziała o możliwościach rozwoju, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej – m.in. o programach DiscoverEU, Erasmus+, sieci Eurodesk Polska, Europejskim Korpusie Solidarności. Uczestnicy spotkania – młodzież z Zespołu Szkół im. Ziemi Podlaskiej – dowiedziała się jak oferta UE wzmacnia nasz osobisty potencjał do rozwoju, gdzie szukać informacji o wolontariacie europejskim, wymianie i szkoleniach.

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce realizowany przez Fundację Civis Polonus.

 

 

Spotkanie 2. Instytucje unijne i zaangażowanie obywatelskie

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” odbyło się w czwartek 25 kwietnia. Gościliśmy prof. dr hab. Macieja Perkowskiego – kierownika Europe Direct Podlaskie.

Zgromadzona w czytelni młodzież – uczennice i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim mogła dowiedzieć się m. in. jaka jest rola Parlamentu Europejskiego, w jaki sposób podejmowane są decyzje we wspólnych europejskich sprawach oraz o tym jak ważny jest głos obywateli w życiu wspólnoty.

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce realizowany przez Fundację Civis Polonus.

Spotkanie 3. 20 lat Polski w Unii Europejskiej

10 maja 2024, godz. 16.00

Pamiętasz jak wyglądało nasze miasto zanim Polska stała się częścią wspólnoty europejskiej?

Zapraszamy młodszych i starszych mieszkańców i mieszkanki na spotkanie, które odbędzie się 10 maja o godz. 16.00 w naszej bibliotece.

Podczas spotkania wspólnie porozmawiamy o tym:

  • jak, dzięki unijnemu wsparciu, zmieniło się nasze życie i okolica przez 20 lat,
  • czego oczekujemy w kolejnych latach członkostwa w Unii Europejskiej,
  • co my – mieszkańcy i mieszkanki miasta Bielsk Podlaski – możemy zaoferować jako polski wkład w budowaniu europejskiej wspólnoty.

W spotkaniu będzie uczestniczyła dr Beata Jurkowicz, ekspertka sieci Team Europe Direct, która opowie o zmianach w życiu społecznym w Polsce, m. in. w obszarze infrastruktury, transportu i wolności przemieszczania się, pracy, edukacji, klimatu, dostępu do technologii czy praworządności.

Plakat informujący o wydarzeniu

Lekcje biblioteczne

Uczniom szkół ponadpodstawowych zaproponujemy inspirujące spotkanie, podczas którego uczennice i uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób znajdować aktualne, ciekawe, rzetelne informacje o sprawach europejskich. Lekcja potrwa 60 minut i będzie prowadzona metodami aktywizującymi.