W naszej bibliotece dostępne są zbiory odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży posiada różnorodną literaturę dla młodych czytelników. Dostępne są wszelkiego rodzaju książki dla dzieci w różnym wieku. Wypożyczalnia oferuje również duży wybór literatury młodzieżowej, lektur szkolnych i audiobooków.

W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, z której zbiorów można korzystać na miejscu, znajdują się książki popularnonaukowe z wielu dziedzin wiedzy, w ofercie jest także 10 tytułów prasowych, gry planszowe, a ponadto dostęp do Play Station i multimediów. Znajduje się tam też jedno stanowisko komputerowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – niewidomych i słabowidzących.

Oferta Wypożyczalni dla Dorosłych obejmuje księgozbiór, w którym czytelnik znajdzie wszelkiego rodzaju literaturę – od lektur szkolnych przez wszelkie gatunki beletrystyki po książki popularnonaukowe z bardzo wielu dziedzin. Dostępna jest także literatura w językach obcych – po angielsku, rosyjsku, ukraińsku i białorusku. Wypożyczalnia oferuje też audiobooki. Dostępny jest także sprzęt ułatwiający osobom niewidomym korzystanie ze zbiorów.

W Czytelni dla Dorosłych udostępniamy odwiedzającym prasę o różnorodnej tematyce. W szerokiej ofercie znajdują się zarówno tytuły ogólnopolskie – dzienniki, tygodniki opinii, periodyki poświęcone różnym dziedzinom, np. ekologii, technice, podróżom czy nauce, jak i prasa regionalna, poświęcona sprawom bieżącym, historii i kulturze naszego regionu. Księgozbiór Czytelni dla Dorosłych to głównie książki naukowe z wielu dziedzin. Gromadzimy też księgozbiór regionalny  poświęcony kulturze, historii, życiu kulturalnemu i codziennemu województwa podlaskiego. W czytelni nie ma wolnego dostępu do księgozbioru, ze wszystkich zbiorów można skorzystać tylko na miejscu. W ofercie czytelni znajduje się też usługa wypożyczania międzybibliotecznego – na życzenie czytelnika istnieje możliwość sprowadzenia z innej biblioteki w kraju dowolnej książki, której nasza placówka nie posiada w swoich zbiorach. W czytelni również jest możliwość skorzystania ze sprzętu pomocniczego dla osób z uszkodzeniem wzroku.

W Czytelni Internetowej znajduje się 6 stanowisk komputerowych, gdzie wszyscy chętni mogą bezpłatnie skorzystać z internetu. Jest również możliwość skorzystania z internetowej czytelni naukowej Academica. Oferta Czytelni Internetowej to także usługi dodatkowe – ksero, drukowanie, skanowanie i bindowanie. W ramach działalności czytelni funkcjonuje również bookcrossing – czytelnicy mają możliwość wzięcia na własność dowolnej książki spośród dostępnych na przeznaczonych do tego półkach, a w zamian oddania własnych książek.  

Wszystkie agendy biblioteki regularnie zaopatrują się w nowości. Czytelnik znajdzie więc u nas zarówno najnowszą beletrystykę jak i książki prezentujące aktualny stan wiedzy naukowej.