Bielskie Integracje Czytelnicze - zadanie realizowane w MBP w 2020 r.

„Co w bibliotece słychać…?” warsztaty tworzenia słuchowiska na podstawie powieści „Pan Ślepy Paweł” Józefa Tokarzewicza z udziałem członków Koła Bielsk Podlaski Polskiego Związku Niewidomych.

Pierwszym etapem pracy nad adaptacją tekstu było przygotowanie tekstu dla współczesnego czytelnika (zmiany gramatyczne i ortograficzne polszczyzny sprzed wieku, opracowane przez koordynatorkę projektu). Sam tekst w postaci cyfrowej, gotowej do edycji, zapewnił partner merytoryczny Doroteusz Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, który udzielił również niezbędnych konsultacji merytorycznych i wskazówek dla reżysera słuchowiska, adaptującego tekst literacki, Piotra Szekowskiego. Doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami pozwoliło zaplanować Szekowskiemu pracę uwzględniając przede wszystkim potrzeby tychże osób.

Odbyły się zaplanowane 4 sesje nagraniowe, w tym jedna w profesjonalnym studio nagraniowym Bielskiego Domu Kultury, które poprzedziły próby czytane. Całość została nagrana, udźwiękowiona i zrealizowana do audio cd przez współorganizatora zadania Stowarzyszenie Edukacji Filmowej; w rezultacie otrzymaliśmy 100 sztuk płyt cd. Jesteśmy w trakcie przekazywania płyt cd uczestnikom wydarzenia, ludziom kultury z lokalnego środowiska oraz wszystkim zainteresowanym, którzy dowiedzieli się o realizacji tego projektu z mediów społecznościowych.

„Zróbmy to razem! Warsztaty świątecznych ozdób w bibliotece”

Współorganizatorem tego zadania było Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, które aktywnie włączyło się w realizację warsztatów i zapewniło jego bezpieczny przebieg, zarówno dla instruktora, jak i dla wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy przygotowali wcześniej wypowiedzi nt. różnic międzykulturowych w europejskich tradycjach bożonarodzeniowych. Pomiędzy wypowiedziami młodych ludzi w języku angielskim pokazane jest jak wykonać tradycyjną ozdobę ludową tzw. pająka ze słomy, zawieszanego pod sufitem w  okresie świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo instruktorka, Barbara Goralczuk, lokalna poetka, pisarka i twórczyni ludowa wprowadziła w kontekst dekoracji wiejskich chałup w okresie świątecznym i karnawałowym. Zatem wymiar edukacyjny został zachowany i ma on wartość archiwizacyjną. Całość została sfilmowana, zmontowana i udźwiękowiona przez Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, do obejrzenia w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.

Łączna liczba wyświetleń filmu na profilu Facebook wyniosła 195.

„Czytelnia w plenerze” festyn (nie tylko) rodzinny miał miejsce 20 sierpnia 2020 r. w godz. 14.00-18.00 przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pod rozłożystym dębem ustawione zostały miejsca wypoczynkowe, leżaki i siedziska ze słomy, z których korzystali głównie mali czytelnicy wraz z opiekunami. Czytano książeczki o zwierzątkach, pojazdach i przyszłych zawodach, a dla dorosłych znalazła się bieżąca prasa kobieca i o tematyce ogrodniczej. Ponadto pod namiotem odbywał się równolegle pokaz wyplotu z trawy prowadzony przez pana Mikołaja z Wojnówki, dzięki czemu chętni mogli spróbować swoich sił w wyplocie. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Kulturalnego “Pocztówka”, którzy w białych strojach przeprowadzali animacje dla dzieci, pokazali jak wykonać bransoletkę i zakładkę do książki z trawy oraz wspólnie z dziećmi układali efektowny obraz na wzór mandali z ziaren. Było też przechodzenie przez bardzo długi tunel i tor przeszkód ręka-noga. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja w zespołowe układanie “wesołych buziek” ze świeżych warzyw i owoców – w ten sposób biblioteka promowała wśród dzieci i dorosłych zdrowy styl życia. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu na łonie przyrody, wszyscy uczestnicy pomogli przy wyklejeniu wielkoformatowego napisu promującego czytelnictwo, za co otrzymali na odchodne od organizatorów słodki upominek.