Zielona Czytelnia

Plakat informujący o Zielonej Czytelni


Lubimy kiedy czytelnicy czują się dobrze, dużo frajdy sprawia nam możliwość zmieniania przestrzeni bibliotecznych z myślą o Was. Stąd pomysł na projekt “Zielona czytelnia – czytelnia na balkonie” w ramach programu Fundacji Santander “Tu mieszkam, tu zmieniam_eko”.

Złożenie wniosku i otrzymanie dofinansowania, to zazwyczaj dopiero początek drogi i tak też było tym razem. Kolejnym najważniejszym są ludzie. I to z nimi i dla nich rozpoczęliśmy upiększanie bibliotecznego balkonu, który ostatecznie nabrał ukwieconego charakteru. Pojawiły się na nim meble ogrodowe wykonane przez zespół pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bielskiego Domu Kultury we współpracy z wolontariuszkami ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mickiewicza.


















Zielonego ducha wprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku z Bielska Podlaskiego: pani prezes Tamara Rusaczyk, członkowie: pani Maria Warda i pan Włodzimierz Hackiewicz oraz członkinie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Bielsku Podlaskim wraz z panią prezes Ireną Tarantą. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy w czytelni zagościły hortensja, iglaki (świerk, tuja), dzwonki, lawenda, zioła (mięta, melisa, cząber, tymianek, curry, majeranek),stokrotki afrykańskie, powojniki.


















Balkon wypełnił się wszystkimi odcieniami zieleni, filetów, różu, dostarczając niesamowitej uciechy zmysłom. W pewnym momencie zawitały tu, też cebula, czosnek, pietruszka, pory, ogórki, pomidor karłowaty, a w ramach jesiennych nasadzeń wrzosy.
















Te ostatnie za sprawą zaprzyjaźnionych mieszkanek pobliskiego osiedla przy ul Jagiellońskiej. O, tym jak ważna w naszym życiu jest zieleń napisano już tomy książek, dlatego warto z nią obcować, jak najczęściej. Jak przyjemnie jest móc rozsiąść się w tejże, jakże barwnej przestrzeni może sprawdzić każdy kto zajrzy do biblioteki.

Ideą inicjatywy poza upiększeniem miejsca przyległego do czytelni było zaanimowanie lokalnej społeczności m. in. poprzez zajęcia skierowane do najmłodszych czytelników.

To do nich trafiła oferta warsztatów ceramicznych prowadzonych przez instruktora Oktawiusza Stępnia, podczas których wykonane zostały małe cudeńka z gliny – osłonki do doniczek przygotowane na kolejny sezon.

Działaniom w ramach “Zielonej czytelni – czytelni na balkonie” przyświecał walor edukacyjny z obszaru ogrodnictwa, który chcemy w dalszej przyszłości zaszczepiać wśród odwiedzających bibliotekę. Póki co, czytelnicy mogli spróbować, jak smakuje woda z miętą z własnego ogródka, a nasi wolontariusze sprawdzić się w pracach przy podwieszaniu ogórków oraz pieleniu.














W dalszej perspektywie planujemy jeszcze zakup osłon przed słońcem w postaci żagla, a to wszystko po to, żeby móc jak najprzyjemniej spędzać czas w bibliotece. Obcowanie z pięknem pozwala się wyciszyć, zanurzyć głębiej w literaturze, oddać czytelniczej uczcie. O, czym mogli się przekonać Ci wszyscy, którzy zieloną czytelnię odwiedzili. To tu został przeprowadzony jeden z wywiadów w ramach projektu „Z książką przez życie” z rozmówcami z Bielska Podlaskiego, w tym z Panią Ireną Piwowar „Orynką”.

Rozmowa z Ireną Piwowar „Orynką”
Rozmowa z Ireną Piwowar „Orynką”
Rozmowa z Ireną Piwowar „Orynką”
Irena Piwowar

Bielskie Integracje Czytelnicze – zadanie realizowane w MBP w 2020 r.


bielskie integracje czytelnicze


Plakat - Bielskie Integracje Czytelnicze

„Co w bibliotece słychać…?” warsztaty tworzenia słuchowiska na podstawie powieści „Pan Ślepy Paweł” Józefa Tokarzewicza z udziałem członków Koła Bielsk Podlaski Polskiego Związku Niewidomych.

Pierwszym etapem pracy nad adaptacją tekstu było przygotowanie tekstu dla współczesnego czytelnika (zmiany gramatyczne i ortograficzne polszczyzny sprzed wieku, opracowane przez koordynatorkę projektu). Sam tekst w postaci cyfrowej, gotowej do edycji, zapewnił partner merytoryczny Doroteusz Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, który udzielił również niezbędnych konsultacji merytorycznych i wskazówek dla reżysera słuchowiska, adaptującego tekst literacki, Piotra Szekowskiego. Doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami pozwoliło zaplanować Szekowskiemu pracę uwzględniając przede wszystkim potrzeby tychże osób.

Odbyły się zaplanowane 4 sesje nagraniowe, w tym jedna w profesjonalnym studio nagraniowym Bielskiego Domu Kultury, które poprzedziły próby czytane. Całość została nagrana, udźwiękowiona i zrealizowana do audio cd przez współorganizatora zadania Stowarzyszenie Edukacji Filmowej; w rezultacie otrzymaliśmy 100 sztuk płyt cd. Jesteśmy w trakcie przekazywania płyt cd uczestnikom wydarzenia, ludziom kultury z lokalnego środowiska oraz wszystkim zainteresowanym, którzy dowiedzieli się o realizacji tego projektu z mediów społecznościowych.

„Zróbmy to razem! Warsztaty świątecznych ozdób w bibliotece”

Współorganizatorem tego zadania było Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, które aktywnie włączyło się w realizację warsztatów i zapewniło jego bezpieczny przebieg, zarówno dla instruktora, jak i dla wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy przygotowali wcześniej wypowiedzi nt. różnic międzykulturowych w europejskich tradycjach bożonarodzeniowych. Pomiędzy wypowiedziami młodych ludzi w języku angielskim pokazane jest jak wykonać tradycyjną ozdobę ludową tzw. pająka ze słomy, zawieszanego pod sufitem w  okresie świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo instruktorka, Barbara Goralczuk, lokalna poetka, pisarka i twórczyni ludowa wprowadziła w kontekst dekoracji wiejskich chałup w okresie świątecznym i karnawałowym. Zatem wymiar edukacyjny został zachowany i ma on wartość archiwizacyjną. Całość została sfilmowana, zmontowana i udźwiękowiona przez Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, do obejrzenia w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.

Łączna liczba wyświetleń filmu na profilu Facebook wyniosła 195.


plener

„Czytelnia w plenerze” festyn (nie tylko) rodzinny miał miejsce 20 sierpnia 2020 r. w godz. 14.00-18.00 przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pod rozłożystym dębem ustawione zostały miejsca wypoczynkowe, leżaki i siedziska ze słomy, z których korzystali głównie mali czytelnicy wraz z opiekunami. Czytano książeczki o zwierzątkach, pojazdach i przyszłych zawodach, a dla dorosłych znalazła się bieżąca prasa kobieca i o tematyce ogrodniczej. Ponadto pod namiotem odbywał się równolegle pokaz wyplotu z trawy prowadzony przez pana Mikołaja z Wojnówki, dzięki czemu chętni mogli spróbować swoich sił w wyplocie. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Kulturalnego “Pocztówka”, którzy w białych strojach przeprowadzali animacje dla dzieci, pokazali jak wykonać bransoletkę i zakładkę do książki z trawy oraz wspólnie z dziećmi układali efektowny obraz na wzór mandali z ziaren. Było też przechodzenie przez bardzo długi tunel i tor przeszkód ręka-noga. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja w zespołowe układanie “wesołych buziek” ze świeżych warzyw i owoców – w ten sposób biblioteka promowała wśród dzieci i dorosłych zdrowy styl życia. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu na łonie przyrody, wszyscy uczestnicy pomogli przy wyklejeniu wielkoformatowego napisu promującego czytelnictwo, za co otrzymali na odchodne od organizatorów słodki upominek.


Po lewej kobieta w słuchawkach zaciska w skupieniu wargi i przewraca tekst umieszczony przed nią na stojaku. Z prawej tył głowy mężczyzny w słuchawkach


Dwie postaci: po lewej roześmiana dziewczyna w okularach i w dużych słuchawkach, nad nią widoczny mikrofon; po prawej mężczyzna opiera się o swoje kolano, ściskając kabel słuchawek, które ma na głowie. obydwoje patrzą prosto w obiektyw


Przy dużym stole siedzą dwie kobiety i dwóch mężczyzn, jeden z nich pochyla się znacząco nad tekstem, czyta. Drugi patrzy w niego.