Zielona Czytelnia

Lubimy kiedy czytelnicy czują się dobrze, dużo frajdy sprawia nam możliwość zmieniania przestrzeni bibliotecznych z myślą o Was. Stąd pomysł na projekt “Zielona czytelnia – czytelnia na balkonie” w ramach programu Fundacji Santander “Tu mieszkam, tu zmieniam_eko”.

Złożenie wniosku i otrzymanie dofinansowania, to zazwyczaj dopiero początek drogi i tak też było tym razem. Kolejnym najważniejszym są ludzie. I to z nimi i dla nich rozpoczęliśmy upiększanie bibliotecznego balkonu, który ostatecznie nabrał ukwieconego charakteru. Pojawiły się na nim meble ogrodowe wykonane przez zespół pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bielskiego Domu Kultury we współpracy z wolontariuszkami ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mickiewicza.

Zielonego ducha wprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku z Bielska Podlaskiego: pani prezes Tamara Rusaczyk, członkowie: pani Maria Warda i pan Włodzimierz Hackiewicz oraz członkinie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Bielsku Podlaskim wraz z panią prezes Ireną Tarantą. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy w czytelni zagościły hortensja, iglaki (świerk, tuja), dzwonki, lawenda, zioła (mięta, melisa, cząber, tymianek, curry, majeranek),stokrotki afrykańskie, powojniki.

 Balkon wypełnił się wszystkimi odcieniami zieleni, filetów, różu, dostarczając niesamowitej uciechy zmysłom. W pewnym momencie zawitały tu, też cebula, czosnek, pietruszka, pory, ogórki, pomidor karłowaty, a w ramach jesiennych nasadzeń wrzosy.

 Te ostatnie za sprawą zaprzyjaźnionych mieszkanek pobliskiego osiedla przy ul Jagiellońskiej. O, tym jak ważna w naszym życiu jest zieleń napisano już tomy książek, dlatego warto z nią obcować, jak najczęściej. Jak przyjemnie jest móc rozsiąść się w tejże, jakże barwnej przestrzeni może sprawdzić każdy kto zajrzy do biblioteki.

Ideą inicjatywy poza upiększeniem miejsca przyległego do czytelni było zaanimowanie lokalnej społeczności m. in. poprzez zajęcia skierowane do najmłodszych czytelników.

To do nich trafiła oferta warsztatów ceramicznych prowadzonych przez instruktora Oktawiusza Stępnia, podczas których wykonane zostały małe cudeńka z gliny – osłonki do doniczek przygotowane na kolejny sezon.

Działaniom w ramach “Zielonej czytelni – czytelni na balkonie” przyświecał walor edukacyjny z obszaru ogrodnictwa, który chcemy w dalszej przyszłości zaszczepiać wśród odwiedzających bibliotekę. Póki co, czytelnicy mogli spróbować, jak smakuje woda z miętą z własnego ogródka, a nasi wolontariusze sprawdzić się w pracach przy podwieszaniu ogórków oraz pieleniu.

W dalszej perspektywie planujemy jeszcze zakup osłon przed słońcem w postaci żagla, a to wszystko po to, żeby móc jak najprzyjemniej spędzać czas w bibliotece. Obcowanie z pięknem pozwala się wyciszyć, zanurzyć głębiej w literaturze, oddać czytelniczej uczcie. O, czym mogli się przekonać Ci wszyscy, którzy zieloną czytelnię odwiedzili. To tu został przeprowadzony jeden z wywiadów w ramach projektu „Z książką przez życie” z rozmówcami z Bielska Podlaskiego, w tym z Panią Ireną Piwowar „Orynką”.

“Podziel się książką”

Nasza biblioteka włącza się w akcję „Podziel się książką” organizowaną przez Kinder. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do przejrzenia domowej biblioteczki i podzielenia się książkami z innymi dziećmi. Akcja trwania: od 2 do 30 listopada. zobacz więcej na: www.kinder.pl

"Podaruj wiersz" ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Inspiracją dla Fundacji im. Zbigniewa Herberta był fakt pisania przez poetę listów-wierszy do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił; ten gest ofiarowania komuś wiersza stał się impulsem do stworzenia ogólnopolskiej akcji. Uczestnicy biorący udział w akcji są zaproszeni do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania tego przepisanego wiersza komuś z myślą, że będzie to dla niego ważne. W ten sposób traktuje się wiersz jako dar, który można ofiarować wybranej osobie korzystając z przygotowanej przez organizatorów papeterii.

Działanie sprowadza się do czterech kroków:

1. sięgnięcie po książkę z wierszami (w domu lub w bibliotece)

2. wybranie jednego z nich

3. odręczne przepisanie wybranego wiersza

4. podarowanie go komuś – przepisanego na karcie papeterii lub w formie cyfrowej: fotografii karty z przepisanym odręcznie wierszem, lub pliku audio z nagranym odczytaniem przepisanego wiersza (nagranym np. na dyktafonie smartfona).

W Wypożyczalni dla Dorosłych czekają na Państwa: egzemplarze papeterii, przygotowanej przez organizatorów, z której można bezpłatnie skorzystać, oraz inspiracje w postaci tomów poezji znanych polskich klasyków. Zachęcamy do podzielenia się słowem pisanym, które jest formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę i podtrzymywać nadzieję, zwłaszcza w dzisiejszych, trudnych czasach.

Partnerem akcji „Podaruj wiersz” jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, patronat medialny objęło Polskie Radio; akcję wspiera portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a Polski Komitet ds. UNESCO objął ją swoim honorowym patronatem.

 

Książki dla biblioteki przy Domu Polonijnym w Mińsku

We wrześniu nasza placówka włączyła się w akcję przekazania książek dla biblioteki przy Domu Polonijnym w Mińsku. Za pośrednictwem pana Artura Zygmuntowicza – reportera, który gościł u nas przed kilku laty, otrzymaliśmy list dyrektora Domu Polonijnego, pana Jerzego Miskiewicza, z prośbą o wsparcie. Zbierane są różnego rodzaju książki wydane po polsku – od literatury dziecięcej po tę skierowaną do dorosłych. Dzięki zbiórce mieszkający w Mińsku Polacy, ale także inni zainteresowani będą mieli łatwiejszy dostęp do polskich książek.