z książką przez życie

„Z książką przez życie” to cykl 12 wywiadów przeprowadzanych przez animatora kultury ze znanymi osobami z lokalnej społeczności o ważnych dla nich inspiracjach czytelniczych z dzieciństwa i/lub młodości. Treść wywiadu w wersji pisemnej i audialnej dopełnia sesja fotograficzna dokumentująca wydarzenie. Całość projektu jest udostępniana online na stronie biblioteki oraz w mediach społecznościowych.

Podsumowaniem projektu będzie złożenie z uzyskanej dokumentacji fotograficznej kalendarza na rok 2022 z lekturami, które w subiektywnej ocenie rozmówców, miały wyraźnie korzystny wpływ na ich przyszłe życie. 

Projekt podkreśla funkcję biblioteki nie tylko jako miejsca gromadzącego księgozbiór, z którego można czerpać i korzystać wg potrzeb odbiorcy, ale również kulturotwórczą, scalającą społeczność lokalną wokół rozpoznawalnych osób i autorytetów. Tym samym projekt nie skończy się w roku realizacji projektu, ale będzie można z niego korzystać w późniejszych latach.

Zadanie „Z książką przez życie” bazuje na rozpoznawalnych, znanych osobach związanych z regionem Bielska Podlaskiego, tak, aby zaciekawić ich postawą, opiniami i przemyśleniami w kontekście ważnych, niosących życiowe przesłanie, książek. 

Z jednej strony projekt ma charakter wspomnieniowy, odwołujący się do wspólnej sfery kulturowej mieszkańców miasta Bielsk Podlaski, z drugiej, zwraca on uwagę na terapeutyczną rolę literatury we współczesnym świecie.


Projekt „Z książką przez życie” realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielsku Podlaskim w ramach zadania „Partnerstwo dla książki” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


logo MKiDN

Strona internetowa dedykowana projektowi “Z książką przez życie” powstała w ramach zadania Partnerstwo dla książki, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Skip to content