W 2016 r w ramach Budżetu Obywatelskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zrealizowała projekt pod nazwą „ BEZ PROGÓW I BARIER – biblioteka dostępna dla niepełnosprawnych”

W wyniku realizacji projektu aby  dostosować Bibliotekę do potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców  Bielska Podlaskiego zakupiono następujący sprzęt i oprogramowanie:

 1. Program specjalistyczny JAWS – program udźwiękawiający
 2. Program powiększająco udźwiękawiający MAGIC PLUS
 3. Program specjalistyczny Dolphin Guide
 4. Klawiatura powiększająca Magic Keyboard –  klawiatura która posiada wyraźne klawisze o dużym kontraście, 22 klawiszy szybkiego dostępu do najczęściej używanych funkcji i ustawiania prędkości mówienia.
 5. Klawiatura z nakładką Guarded z otworami  chroniącą przed wciśnięciem kilku klawiszy naraz.
 6. Big Track – powiększona mysz komputerowa
 7. System przywoławczy Call-Hear –  informujący pracownika biblioteki o tym, że przy wejściu czeka osoba wymagająca pomocy.
 8. Dyktafon i odtwarzacz plików audio Plex Talk Linio Pocket – odtwarzacz jest niewielkim urządzeniem przystosowanym do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Posiada wbudowany syntezator mowy, który odczytuje zapisane na karcie SD książki. Obsługuje formaty : pdf, doc , pliki tekstowe oraz pdf, mp3, wma  –   szt 3
 9. Lupa elektroniczna RUBY wyposażona w 4,3 calowy ekran LCD powiększa tekst w dokumentach, książkach, czasopismach papierowych. Posiada regulację powiększenia i zmianę trybów wyświetlania, np. kolorów tekstu i tła. –  szt 2
 10. Tablica informacyjna – z napisami  w alfabecie Braillea, dzięki której inwalidzi wzroku mogą uzyskać informacje o dniach i godzinach otwarcia placówki.
 11. Tabliczki informacyjne na drzwi- w alfabecie Braillea – szt 21
 12. Listwy antypoślizgowe w kolorze żółtym oznaczające krawędzie schodów –  szt 8