Promocja książki „Kożyno nad rzeką Łoknicą”

W piątek 15 marca w czytelni na parterze odbyła się promocja kolejnej książki wydanej przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Tym razem była to pozycja pt. „Kożyno nad rzeką Łoknicą” autorstwa Andrzeja Wawrzeniuka syna Juliana oraz Andrzeja Wawrzeniuka syna Piotra. Obaj autorzy pochodzą z tej miejscowości, dzieli ich 30 lat i nie są zbyt blisko spokrewnieni.

Starszy z autorów – Andrzej syn Juliana od lat mieszka w Szwecji i nie mógł osobiście przybyć tego dnia do Bielska. Skierował jednak do zebranych przesłanie w formie nagrania. Opowiedział w nim o tym jak zbierał materiały do książki przeszukując archiwa i inspirując się pracami innych autorów, m. in. ks. Grzegorza Sosny czy Doroty Michaluk. Opowiedział też nieco o historii wsi i roli jaką odgrywała przepływająca przez miejscowość rzeka Łoknica.

Drugi autor – Andrzej Wawrzeniuk syn Piotra, obecny na spotkaniu, zajął się genealogią mieszkańców Kożyna poczynając od XIX wieku. W książce wspomniano również o znanych postaciach pochodzących z opisywanej miejscowości, m. in. o Wsiewołodzie Jakimiuku – konstruktorze samolotów wojskowych i pasażerskich. Część publikacji poświęcono korespondencji prowadzonej przez mieszkańców Kożyna

Podczas spotkania można było zakupić prezentowaną książkę, a także inne publikacje wydane przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W wydarzeniu udział wzięło 50 osób.