Spotkanie pn. „Obrzędowość wiosenna na Podlasiu” z dr Arturem Gawłem

29 marca 2023 r. o godz. 16.30 w czytelni na parterze miało miejsce spotkanie pn. „Obrzędowość wiosenna na Podlasiu” z dr Arturem Gawłem, wybitnym etnografem związanym zawodowo z Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Autor kilku publikacji w tej dziedzinie zaprezentował zgromadzonym pełne kalendarium obrzędów, które odnotował w swoich badaniach terenowych na terenie południowego Podlasia, wspierając się przy tym dokumentacją fotograficzną. Spektrum rytuałów związanych z rytmem przyrody zostało ujęte w porządku chronologicznym; prelegent niejednokrotnie wskazywał na genezę danego zjawiska sięgającą do wierzeń przedchrześcijańskich, o charakterze słowiańskim.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Oni – to My, której projekt „Wieczorki białoruskie” został współfinansowany m.in. przez Urząd Miasta Bielsk Podlaski.