„3 x RE. Repasacja, reglamentacja, remanent”

Spotkanie w ramach projektu „Społem, czyli razem!”

Co kryje się pod nazwami zawartymi w tytule spotkania? Jak radzono sobie z brakami w zaopatrzeniu sklepów w czasach PRL-u? Jak wyglądały witryny sklepowe? Ile czasu spędzało się w kolejkach? Czy Ośrodek Praktyczna Pani miał ofertę wyłącznie dla kobiet?

Na te i wiele innych pytań związanych  z codzienną egzystencją w latach 70 i 80 XX w., odpowiedzieli seniorzy związani ze „Społem” Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Bielsku Podlaskim, podczas spotkania pod nazwą „3 x RE. Repasacja, reglamentacja, remanent” w ramach projektu „Społem, czyli razem!”. Starsi uczestnicy międzypokoleniowych działań, stali się przewodnikami po czasach swojej młodości i aktywności zawodowej, dzieląc się wspomnieniami z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Perspektywa zaproszonych do projektu seniorów okazała się o tyle ciekawsza, ponieważ obejmowała spojrzenie nie tylko szarego obywatela zmagającego się z trudami codzienności, ale przede wszystkim sprzedawcy, na którym niejednokrotnie skupiała się niechęć i frustracja klientów.

Dla młodych ludzi, urodzonych już w XXI wieku realia, o których opowiadali starsi, często są niezrozumiałe, albo wręcz absurdalne. Nic więc dziwnego, że niektóre historie wywołały uśmiech na ich twarzach. Jednak wydaje się, że starszym uczestnikom projektu udało się wprowadzić tych młodszych w klimat czasów sprzed lat. To ważne, ponieważ kolejny etap międzypokoleniowych działań to stworzenie gry historycznej opartej właśnie na wspomnieniach, bogatym archiwum fotograficznym oraz historii „Społem” PSS w Bielsku Podlaskim zapisanej w kronikach, które z wielkim przejęciem przeglądali ludzie, którzy ją tworzyli, jak i ich młodsi partnerzy w projekcie.

Fot. Jerzy Sołub

Udostępnij