Wystawa „Dom Langbardów. Pamięci drewnianego Bielska”

W bibliotecznej Galerii na Piętrze można obejrzeć wystawę pt. „Dom Langbardów. Pamięci drewnianego Bielska” przygotowaną przez Doroteusza i Maksyma Fioników z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Opowiada ona o urodzonym w Bielsku Podlaskim białoruskim architekcie i przedwojennych dziejach jego rodziny, która mieszkała w naszym mieście.

Na starych zdjęciach widoczny jest zamieszkiwany przez Langbardów dom, a także inne budynki charakterystyczne dla miasta. Na jednej z plansz autorzy wystawy nawiązują do filmu „Znachor”, kręconego w Bielsku w latach 80, gdzie dom bohaterów wystawy także jest widoczny. Ostatnie jego zdjęcia pochodzą z 1999 roku, chwilę później budynek zburzono.

Zawarty na planszach tekst opisuje sięgającą XVIII wieku historię rodziny Langbardów i ich życia w Bielsku na przestrzeni prawie dwustu lat – opowieść kończy się tuż po II wojnie światowej. Poznajemy bliżej również postać Józefa Langbarda – bielszczanina, architekta, które swoje zawodowe życie związał głównie z Białorusią i z Mińskiem.

Historia tej żydowskiej rodziny inspirowała lokalnych artystów. Na planszach znajdują się nawiązujące do niej wiersze lokalnych poetów – Jerzego Plutowicza i Nadziei Artymowicz, a także obraz „Dom żydowski” mieszkającego w Bielsku Podlaskim białoruskiego malarza Olega Kobzara.