Wieloryb jest rybą, czy ssakiem?

Wieloryb jest ssakiem czy rybą? Odpowiedź tylko z pozoru wydaje się być oczywista, bo wieloryby  jednak reprezentują gatunek ssaków. Posiadają płuca jak my i by oddychać muszą wynurzyć się ponad powierzchnię wody. Umożliwia im to także otwór w czaszce. Co jeszcze definiuje je jako przedstawicieli tego rodzaju? Chociażby śladowe ilości owłosienia w okolicy głowy i pyska, fakt że temperatura ich ciała jest względnie niezmienna (są stałocieplne), a potomstwo rodzi się żywe, a nie wykluwa z jaj.

Czy wiecie, że w przyrodzie występuje ponad 80 gatunków wielorybów?

I że miliony lat temu miały kończyny umożliwiające im swobodne poruszanie się po lądzie? Tylne nogi z czasem zanikły, a przednie przekształciły się w płetwy.

Nie wszystkie wieloryby mają zęby. Te, które należą do rodzaju fiszbinowców w miejscu uzębienia posiadają płyty przypominające grzebień, które pomagają im odfiltrowywać drobne pożywienie z wody.

Poprzez te zajęcia chcieliśmy Was nieco oswoić z tymi największymi zwierzętami na świecie. Dziękujemy za liczne przybycie, za wspólne wykonywanie zarówno kubeczkowych wielorybów, jak i tych z origami. Cieszymy się, że lubicie spędzać rodzinnie czas w bibliotece. Nasze zasoby książkowe oraz kolekcja gier planszowych są do Waszej dyspozycji!

Za tydzień przeniesiemy się we włoskie klimaty i już dziś zapraszamy na kolejne sobotnie spotkanie.

Udostępnij