Spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk wokół jej najnowszej książki „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”, które odbędzie się 13 marca w środę o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Bielskiego Domu Kultury. Publikacja ta powstała z szacunku do ofiar często trudnej, skomplikowanej politycznie podlaskiej przeszłości. Napisana została rzetelnie od strony archiwistycznej, opierając się na wszelakich źródłach autorka złożyła historię przejmującą i odkłamującą lata milczenia o (po)wojennych traumach.

Nie może Państwa na tym spotkaniu zabraknąć!

O samej książce i autorce za Wydawnictwem Czarne:

„Doświadczenia mniejszości często nie mieszczą się w oficjalnej historii. W północno-wschodniej Polsce także niewiele wspominano o tutejszej białorusko-prawosławnej społeczności: bieżeństwie, powojennych przesiedleniach i zbrodniach, a zwłaszcza o  napięciach międzywyznaniowych i etnicznych.

Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po podlaskich wsiach, rozmawia z mieszkańcami i historykami, czyta archiwalne dokumenty, a zdobytą wiedzę konfrontuje z mitami o stosunkach polsko-białoruskich. Pokazuje, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Wszystko po to, by zrozumieć, co stało się osiemdziesiąt lat temu oraz jakie znaczenie nadaje się tamtym wydarzeniom dziś.

Aneta Prymaka-Oniszk – reporterka. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”„Polityce”, „National Geographic”, magazynie „Pismo” i kwartalniku „Karta”. Autorka książki Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy uhonorowanej Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz tytułem „Książki Roku” Warszawskiej Premiery Literackiej. Była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Historycznej „Polityki” i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Jest współautorką zbiorów Białoruś. Ojczyzna dobrej jakości oraz Ludowa historia kobiet. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik. Prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl”.

Spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielsku Podlaskim i Bielski Dom Kultury im. Marszałka J. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim.

Plakat informujący o wydarzeniu