Spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk i Jerzym Rajeckim

W piątek 26 stycznia w Czytelni dla Dorosłych miało miejsce spotkanie z dwojgiem podlaskich artystów – pisarką Barbarą Goralczuk i fotografikiem Jerzym Rajeckim, którzy promowali swoje nowe książki – powieść „Zapamiętaj moje imię” i przewodnik fotograficzny „U Pana Boga na Podlasiu”. Oboje twórcy od dawna współpracują ze sobą, tak było również tym razem. Barbara Goralczuk jest bowiem autorką teksów zamieszczonych w książce Jerzego Rajeckiego. Podczas spotkania również prowadzili oni dialog.

Nowa powieść Barbary Goralczuk to romans oparty na prawdziwych wydarzeniach z początku dwudziestego wieku, którego akcja toczy się w Białymstoku i okolicach. Autorka opowiadała słuchaczom o tym, skąd zaczerpnęła inspirację do napisania utworu, wspomniała również  o kolejnej książce, nad którą obecnie pracuje. Bardzo ciepło o jej twórczości wypowiadał się też drugi gość spotkania. Obie książki łączy jeszcze jeden szczegół. Autorką zamieszczonej na okładce powieści Goralczuk reprodukcji obrazu i wklejek znajdujących się w albumie Rajeckiego namalowanych na podstawie jego zdjęć jest krakowska artystka Beata Gugnacka.

„U Pana Boga na Podlasiu” to kolejny już album Rajeckiego poświęcony naszemu regionowi. Zawiera on wykonane przez autora zdjęcia z różnych miejsc Podlasia, zarówno tych znanych z turystyki jak i mniej popularnych. Autor zwracał uwagę na to, że często fotografie te powstawały poza głównymi atrakcjami turystycznymi, w miejscach położonych przy bocznych drogach, dokąd na co dzień nie dociera zbyt wielu ludzi.  

Spotkanie przyciągnęło do biblioteki wielu naszych czytelników i sympatyków twórczości podlaskich artystów. Na koniec była możliwość zakupu książek i zdobycia autografów.

Udostępnij