Narodowe Czytanie w Bielsku Podlaskim 2022

Tegoroczna 11. edycja Narodowego Czytania Adama Mickiewicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyła się w niecodziennej atmosferze. W mglistej scenerii nawiązującej do jeziora Świteź, wśród dźwięków cykających świerszczy, organizatorzy starali się odtworzyć świat przedstawiony „Ballad i romansów”. Tematyka miłości, zdrady i prymu uczuć nad rozumem wypowiedziana została w pięciu różnych językach: polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i angielskim. W ten sposób podkreślono bogactwo i ponadnarodowość klasycznej literatury oraz podlaską wielokulturowość.

Przewodniczką po wydarzeniu była dyrektorka Iwona Bielecka-Włodzimirow, której  słowo wstępne rozwinięte zostało w prezentacji wypełnionej ciekawostkami na temat życia i twórczości Mickiewicza. Następnie odczytano osiem utworów z tomu poezji „Ballady i romanse”, w tym najbardziej znane: Lilije, Romantyczność, Świtezianka w interpretacji zaproszonych gości, wśród których wystąpił m.in. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Pan Jarosław Borowski, Wójt Gminy Bielsk Podlaski Pani Raisa Rajecka, Dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbieta Fionik, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych (jednostek Policji, Straży Pożarnej i Nadleśnictwa) oraz organizacji pozarządowych (Uniwersytet III wieku, Koło Seniora, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej). Dramaturgii całemu wydarzeniu nadawała muzyka na żywo w wykonaniu Bogdana Dmitruka.

Jak zawsze na uczestników czekał quiz z wiedzy i atrakcyjne nagrody; w tym roku zamiast książek były to płyty cd z poezją śpiewaną znanych polskich artystów do utworów Mickiewicza. Na zakończenie zaproszono przybyłych gości do kosztowania litewskich specjałów prosto z bielskiego sklepiku przy ryneczku, oraz rozdano zielne bukieciki wykonane z roślin z Zielonej Czytelni na balkonie budynku biblioteki, która powstała dzięki grantowi z Fundacja Santander Bank Polska. Dowodem uczestnictwa w wydarzeniu był pamiątkowy stempel, którym można było opatrzyć własny egzemplarz książki.

Autor: Iwona Bielecka-Wlodzimirow

Udostępnij