„Zielony Bielsk Podlaski” – spacer edukacyjny z przewodniczką

W dniach 08.05 – 13.05.2023 r. obchodzony był jubileuszowy, dwudziesty Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!”. Włączając się w to coroczne święto Dział Udostępniania i Informacji naszej placówki zaproponował czytelnikom różne atrakcje.

Jedną z nich był spacer edukacyjny pod nazwą „Zielony Bielsk Podlaski”. To już trzecie takie spotkanie w plenerze, a poprowadziła nas, jak poprzednio, pani Iwona Zinkiewicz – przewodniczka PTTK i leśnik.

Tym razem skupiliśmy się na terenach zielonych w naszym mieście. Tak jak podczas poprzednich spacerów spotkaliśmy się na placu przed ratuszem. Chociaż w tym miejscu od kilku lat znajduje się bardzo niewiele zieleni, to okazało się, że właśnie tam czekała na nas pierwsza ciekawostka. Otóż okazało się, że rosnące obok ratusza drzewa podobne do świerków to daglezje – gatunek obcy w polskiej florze. Dalej wyruszyliśmy w stronę skweru znajdującego się naprzeciw Urzędu Miasta. Po drodze pani przewodnik opowiadała o rosnących tam gatunkach roślin leczniczych i jadalnych, a także o symbiozie drzew z innymi roślinami, jak porosty czy grzyby. Na skwerze obejrzeliśmy zasadzone tam przed kilkoma laty pamiątkowe dęby i wysłuchaliśmy opowieści o tym, że zwyczaj sadzenia drzew na pamiątkę był dawniej praktykowany w bogatych dworach, np. z okazji narodzin dziecka.

Kolejnym przystankiem był park miejski. Tutaj poznaliśmy wiele drzew i innych rosnących tam roślin, np. platan, klon, robinię akacjową, olchę i wiele innych. Pani przewodnik opowiadała nam o tym skąd te rośliny pochodzą, jakich warunków potrzebują do dobrego wzrostu, a także jakie mają właściwości zdrowotne. Dowiedzieliśmy się także, które z nich są chronione, a na które należy uważać, bo są trujące.

Spacer był też okazją do wspomnień na temat przeszłości naszego miasta i tego jak kiedyś wyglądały w nim tereny zielone. Wycieczkę zakończyliśmy w okolicach „Łysej Górki”