Home Wystawy Żywa Biblioteka w Bielsku Podlaskim

Żywa Biblioteka w Bielsku Podlaskim

Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać interesującą go książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć z tą różnicą, że w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, z ich autentycznymi historiami, bagażem doświadczeń, różnych przeżyć wynikających z bycia poza marginesem, rozumieniem, akceptacją poza ogólnie przyjętą normą, zwyczajowością. Czytelnik wypożyczając taką książkę ma możliwość wejścia z nią w dialog, wejrzenia w jej świat, odkrycia innej perspektywy. Dzięki tej interakcji obie strony mogą skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy z rzeczywistością, przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego, zmienić swoje postrzeganie i nastawienie. Wszyscy mamy stereotypy i nie pozbędziemy się ich w jeden dzień, ale spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, unikatową szansą na poznanie innego człowieka, niwelowaniem dystansu.

13 maja 2022 r.  zapraszamy wszystkich ciekawych tego pomysłu, otwartych na spotkanie się ze swoimi kliszami, gotowych słuchać i stawiać pytania do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim. Na bibliotecznej półce znajdą się między innymi książki dotknięte doświadczeniem kryzysu psychicznego, matka dziecka z niepełnosprawnością,  kobieta pochodzenia romskiego.

Idea związana z realizacją tej inicjatywy towarzyszy nam już od jakiegoś czasu, tym bardziej cieszymy się z majowego wydarzenia, możliwości tworzenia bezpiecznej przestrzeni na spotkanie i rozmowę. Osoby zainteresowane udziałem w tym wyjątkowym święcie proszone są o zgłaszanie się do animatorki kultury MBP osobiście lub mailowo: animator@biblioteka-bielsk.pl.

Zapraszamy do współtworzenia Żywej Biblioteki.