Home Wystawy SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ ZWIERZYŃSKĄ AUTORKĄ KSIĄŻKI „PODLASKA MOZAIKA. REPORTAŻE Z RAJU – KRAINY BŁOTA I MGŁY”

SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ ZWIERZYŃSKĄ AUTORKĄ KSIĄŻKI „PODLASKA MOZAIKA. REPORTAŻE Z RAJU – KRAINY BŁOTA I MGŁY”

Bardzo lubimy organizować w przestrzeni biblioteki spotkania z niezwykłymi osobowościami, tym razem będzie nią Ewa Zwierzyńska – kobieta inspiracja, urodzona w Bielsku Podlaskim, z wykształcenia lekarka, z zamiłowania pasjonatka podlaskiej kultury i przyrody, autorka tytułu „Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły”.

Książka powstawała w ciągu dekady moich wędrówek po Podlasiu. Odwiedzałam miejsca obowiązkowe dla każdego podróżnika docierającego na Podlasie, takie jak Święta Góra Grabarka czy Wierszalin, ale nierzadko też zbaczałam na drogi mniej oczywiste, drożyny zaledwie widoczne, prowadzące do ludzi i miejsc, o których nie ma ani słowa w żadnych przewodnikach. Pozornie zwykłe „morze trzcin” czy „stara lipa” urastały w moich oczach do rangi mitycznych odległych oceanów i egzotycznych lądów, w których szukałam duszy Podlasia, ukrytej pod dostrzegalną dla każdego powierzchnią.
Jaka ta dusza jest? Wielokulturowa czy ksenofobiczna, tradycyjna czy odcinająca się od swoich korzeni, chlubiąca się nieskażoną przyrodą czy przeobrażana przez cywilizacyjne procesy, zmieniające jej kulturowy krajobraz i mentalność?
Wraz z mnogością i różnorodnością szlaków, wybrałam równie niejednorodną formę ich opisania.

Kolejne reportaże, eseje, zasłyszane historie i opowieści są jak migawki z zastanego świata, który mieni się różnymi kolorami. Jest w nich miejsce dla tonów jasnych i tych ciemniejszych, dla przeszłości i teraźniejszości, która wyznacza kierunek dla tego, czym Podlasie będzie jutro.
Za każdym razem, gdy ruszałam w drogę, kołatały mi w głowie słowa Zygmunta Glogera: „Zamiast szukać dziwów świata, po udeptanych szlakach brodzimy tylko, przez piaski, bagna i manowce omijane przez wszystkich, wpatrując się w dno rzek modrych, w łąki i gaje, w ludzi, którzy należą jeszcze do otaczającej natury, w ich chaty i stare cmentarzyska”.
Zapraszamy na wędrówkę po obrzeżach świata, po krainie błota i mgły…

18 marca 2022 r. godz. 17

Wstęp wolny.

Wydarzenie zostało zakończone.

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia
    Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada, przygotowaliśmy zajęcia dla grup przedszkolnych, w trakcie których dzieci poznały wiele … Continued
  • Listopadowe zajęcia
    Jednym z głównych tematów listopadowych spotkań z uczniami i przedszkolakami w bibliotece było Narodowe Święto Niepodległości. Była to szczególna okazja, … Continued
  • Bożonarodzeniowe warsztaty tworzenia pająków
    Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza rodziny z dziećmi na warsztaty, podczas których nauczymy się wykonywać tradycyjne Pająki ze … Continued

Możliwość komentowania została wyłączona.

© 2022 Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim - WordPress Theme by Kadence WP

Skip to content