Home Wystawy „Parafia Malesze. Historia i kultura”

„Parafia Malesze. Historia i kultura”

Zapraszamy w piątek 17 lutego o godz. 18.00 na prezentację publikacji autorstwa Doroteusza Fionika „Parafia Malesze. Historia i kultura”.

Książka dotyczy dużego obszaru ziemi bielskiej, opowiada o historii dawnej i nowożytnej, ciekawych i nierzadko skomplikowanych losach jej mieszkańców. Centralna wieś parafii – Malesze, wydała na świat wiele ciekawych osobowości, wśród których najbardziej znany jest duchowny o. Jan Wróblewski (1838-1923), którego pamięci książka jest poświęcona. W tekście pojawiają się takie postaci jak: bojarzy putni i pancerni ze Szpaków i Kiersnowa, rodzina duchowna Szumikowskich i Hapanowiczów, kronikarz ze Świryd Afanazy Kołos, nauczyciel, asesorze i muzyku Jakub Kłoczko czy dyrygent Włodzimierz Oksiuta.

Muzyka w życiu ludzi z Malesz zawsze odgrywała ważną rolę; wieś słynęła szczególnie ze śpiewu męskiego, który będzie można usłyszeć na załączonej do książki płycie CD, w zapisach Mikołaja Wróblewskiego i jego studentów z 1969 roku.

Książka o Maleszach i ich rozległych okolicach stara się przywracać pamięć historyczno-kulturową o tym obszarze. Nie jest to jednak opowieść tylko o nim, ale też poniekąd o nas wszystkich, mieszkających w tej części Podlasia.

Plakat informujący o spotkaniu