WARSZTATY EDUKACYJNE Z MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

Dziś gościliśmy w bibliotece uczniów dwóch bielskich szkół podczas warsztatów edukacyjnych zorganizowanych we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Spotkanie zaczęliśmy od skojarzeń do słów Żyd, Żydówka, odpowiedzi były różnorodne od obozów koncentracyjnych po człowieka…

To jego historie opowiadają kolejne cykle związane z obchodami świąt według kalendarza żydowskiego. Czym jest menora, które ze świąt jest najweselsze, według jakiego kalendarza obchodzone są święta żydowskie, jakie zwyczaje towarzyszą celebracji CHANUKI, co wolno, a czego nie podczas SZABASU? Na te i jeszcze więcej pytań odpowiadaliśmy podczas dzisiejszego warsztatu.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od witania Nowego Roku, czyli Rosz Ha-Szana, któremu towarzyszy zwyczaj jedzenia jabłek w miodzie, dmuchania w róg barani szofar, symbolizujący trąbę, która zabrzmi na końcu czasów w Dniu Sądu. Okres pokuty kończy Jom Kipur – Dzień Pojednania, to wówczas możemy zapisać się do księgi życia albo śmierci w zależności od naszego postępowania.

To tylko niektóre z tematów poruszanych podczas dzisiejszego spotkania, będących wyśmienitą okazją do nauki tolerancji, otwartości na świat i akceptacji różnorodności kulturowej. Tak ważnych wartości szczególnie dziś, tu.

Udostępnij