TUWIM DO KWADRATU

W tym roku w bibliotece realizujemy projekt „Tuwim do kwadratu”, który został pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tym samym otrzymał grant na realizację różnorodnych działań. Wśród nich między innymi cykl warsztatów inspirowanych twórczością rodzeństwa Tuwimów. I tak w ostatnią sobotę września, zapoznaliśmy się z postacią Juliana i Ireny Tuwim, rozmawialiśmy o tym, co ich w życiu fascynowało, jako to się przekładało na ich artystyczną drogę. Jakie bziki miał Julian, jakie miewają uczestnicy. „Było ich (bzików) w moim dzieciństwie dużo; szły nieustannym ciągiem, jeden za drugim; ledwo się który kończył – już był następny. Oddawałem się każdemu z niesłychaną pasją i pracowitością – i to we mnie zostało: nadal bzikuję co pewien czas w innym gwałtownym zainteresowaniu. Coś muszę wertować, w czymś szperać, dłubać, coś zbierać, kolekcjonować…(…)”. Dobrym bzikiem wydaje się być pasja do obserwowania przyrody, a kiedy ma się las w słoiku można w tej kwestii sporo zdziałać.  

 “Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.


Trzynaście osób na podłodze, na rozłożonej na niej folii tworzy swoje leśne słoiki


Grupa podczas warsztatu - "Las w słoiku". Część osób na podłodze, jedna w różowym przechodzi między nimi.


Dwie dziewczynki z słoikami w dłoniach. Na ścianie za nimi slajd z prezentacją o Tuwimach. Z lewej strony fragment folii malarskiej.


Ośmioro dzieci na tle ściany z napisem "Julian i Irena Tuwim urodzili się w Łodzi". Trzymają w dłoniach słoiki z ziemią i roślinami.