Spotkanie z Ewą Zwierzyńską autorką książki „Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły”

Bardzo lubimy organizować w przestrzeni biblioteki spotkania z niezwykłymi osobowościami, tym razem będzie nią Ewa Zwierzyńska – kobieta inspiracja, urodzona w Bielsku Podlaskim, z wykształcenia lekarka, z zamiłowania pasjonatka podlaskiej kultury i przyrody, autorka książki „Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły”.

Ewa Zwierzyńska – zakochana w literaturze od wczesnego dzieciństwa, czyta książki nałogowo – rytualnie przede wszystkim w formie papierowej. Uwielbia towarzyszące temu spotkaniu szczegóły fakturę, zapach druku, światło lampki nocnej, miękkość koca, smak herbaty. Jej zainteresowania są niesamowicie rozległe, wypełnione wartościami kulturowymi i przyrodniczymi Podlasia jako krainy pogranicza narodów i religii, a także dzikiej przyrody. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Puszcza Białowieska, do której stara się wracać tak często, jak to możliwe. Uwielbia odkrywać nowe, nieznane lądy w pozornie dobrze znanym, codziennym otoczeniu. Z natury dociekliwa, ciekawa świata i składających się na niego zależności, jego społecznych i kulturowych uwarunkowań, kobieta bogata w doświadczenia, głęboko refleksyjna.  

Czytanie jej książki przypomina spotkanie przy wiejskiej ławeczce. Ławeczka stoi przy drewnianym płocie. Wszyscy się tu znają. Wiedzą, kto do kogo chodzi. Nawet krowy wracające z pastwiska mają swoje imiona. I wracają zawsze o tej samej porze.
Cóż zatem ciekawego może się tu zdarzyć? Wielki świat jest przecież gdzie indziej. Wielki świat pełen szybkich aut, wielkich i ważnych spraw.
Wtedy właśnie przychodzi Ewa. Zaś razem z nią opowieść o starej babuleńce i całowaniu kamiennej baby, o dziadku co w deszczu kanie zbierał, o chłopie porwanym przez UFO podczas dojenia krów, o małpie wodnej, o myśliwym co do krzyża strzelał, o winie gotowanym z pietruszką.
Bardzo dobrze się słucha tych opowieści. Ewa potrafi tak opowiadać, że z tej ławeczki przy płocie widać cały świat. I do tamtego wielkiego i ważnego wcale nie tęskno… /Wojciech Koronkiewicz, dziennikarz, autor m.in. Podlasie zdrowo zakręcone, Z matką boską na rowerze

Książka ta powstawała w ciągu dekady moich wędrówek po Podlasiu. Odwiedzałam miejsca obowiązkowe dla każdego podróżnika docierającego na Podlasie, takie jak Święta Góra Grabarka czy Wierszalin, ale nierzadko też zbaczałam na drogi mniej oczywiste, drożyny zaledwie widoczne, prowadzące do ludzi i miejsc, o których nie ma ani słowa w żadnych przewodnikach. Pozornie zwykłe „morze trzcin” czy „stara lipa” urastały w moich oczach do rangi mitycznych odległych oceanów i egzotycznych lądów, w których szukałam duszy Podlasia, ukrytej pod dostrzegalną dla każdego powierzchnią.
Jaka ta dusza jest? Wielokulturowa czy ksenofobiczna, tradycyjna czy odcinająca się od swoich korzeni, chlubiąca się nieskażoną przyrodą czy przeobrażana przez cywilizacyjne procesy, zmieniające jej kulturowy krajobraz i mentalność?
Wraz z mnogością i różnorodnością szlaków, wybrałam równie niejednorodną formę ich opisania. Kolejne reportaże, eseje, zasłyszane historie i opowieści są jak migawki z zastanego świata, który mieni się różnymi kolorami. Jest w nich miejsce dla tonów jasnych i tych ciemniejszych, dla przeszłości i teraźniejszości, która wyznacza kierunek dla tego, czym Podlasie będzie jutro.
Za każdym razem, gdy ruszałam w drogę, kołatały mi w głowie słowa Zygmunta Glogera: „Zamiast szukać dziwów świata, po udeptanych szlakach brodzimy tylko, przez piaski, bagna i manowce omijane przez wszystkich, wpatrując się w dno rzek modrych, w łąki i gaje, w ludzi, którzy należą jeszcze do otaczającej natury, w ich chaty i stare cmentarzyska”.
Zapraszamy na wędrówkę po obrzeżach świata, po krainie błota i mgły…

18 marca 2022 r. godz. 17.

Zapraszają autorka Ewa Zwierzyńska wraz z gospodynią spotkania, dyrektorką biblioteki – Iwoną Włodzimirów Bielecką.

Udostępnij