Spotkanie autorskie z Haliną i Janem Maksymiukami

W piątek 2 czerwca w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Haliną i Janem Maksymiukami – autorami książek w gwarze podlaskiej. Nasi goście promowali swoje najnowsze wydawnictwa „Ne może byti!” i „Trava zabytia”.

Książka Jana Maksymiuka „Trava zabytia” to zbiór krótkich prozatorskich opowieści przywołujących wspomnienia z podlaskiego dzieciństwa autora i świat, którego już nie ma.

„Ne może byti!” Haliny Maksymiuk pokazuje świat z perspektywy kobiet, które walczą o to co dla nich ważne i stawiają czoła codziennym trudnościom.

Obie książki napisane zostały w języku podlaskim, który od wielu lat znajduje się w kręgu zainteresowań Jana Maksymiuka. Autorzy podkreślali to, że gwarę należy pielęgnować i dbać o to, by nie tylko nie została zapomniana, ale pozostawała w użyciu i rozwijała się. Dzieje się tak m. in. poprzez tworzenie w tym języku literatury i użycie do jej zapisu alfabetu łacińskiego.

Podczas spotkania była możliwość zakupu książek i zdobycia autografu naszych gości, z czego zgromadzona publiczność chętnie skorzystała. Opatrzone specjalnymi dedykacjami książki będą także dostępne w zbiorach bibliotecznych.

Udostępnij