„Noc z Andersenem”

„Noc z Andersenem” to międzynarodowe przedsięwzięcie, zainicjowane kilkanaście lat temu w Czechach dla uczczenia rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena – 2 kwietnia. W tym roku mija 218 lat od narodzin słynnego baśniopisarza. Dzieci spędziły sobotni wieczór w Bibliotece, by wspólnie bawić się, rozwiązywać zadania i „sprawdzić się” w znajomości andersenowskich baśni.

Na wstępnie uczestnicy spotkania zostali podzieleni na cztery grupy, losując plakietkę z wybraną postacią z bajek: Królową Śniegu, Calineczką, Dziewczynką z zapałkami, Elfem. Jednocześnie opiekunkami grup były panie pracujące w bibliotece, przebrane w stroje ww. bohaterów.

Zabawa odbywała się w atmosferze mroku, jedynym źródłem światła były lampki, świece i małe latarki udostępnione dzieciom. Punkt wyjściowy stanowiła baśń „Brzydkie kaczątko” zaprezentowana w formie teatrzyku kamishibai przez Królową Śniegu. Następnie uczestnicy rywalizowali we wcześniej wydzielonych grupach szukając kopert z zadaniami. Musieli zmierzyć się m.in. z quizem na temat Andersena, wykreślanką, wybierali groch za pomocą pałeczek do sushi, wyrabiali sztuczny śnieg przy zastosowaniu mąki i oleju. Była też okazja do zagrania w kalambury czy zrobienia selfie z pisarzem. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zamierzeniem organizatorów „Nocy z Andersenem” jest rozbudzanie w dzieciach potrzeby czytania oraz promowanie wśród ich rodziców idei czytania na głos. W rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena jest także obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.

Udostępnij