Noc Bibliotek

Grupa osób, w tym dzieci i dorośli, siedzi na kanapach, pufach i podłodze w sali oświetlonej niebieskim i fioletowym światłem, patrząc w jednym kierunku, prawdopodobnie na ekran.

Film i warsztaty tradycyjnej wycinanki dla dzieci, a dla dorosłych warsztaty zielnika artystycznego – to atrakcje tegorocznej Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku  Podlaskim. Uczestnicy wzięli udział w klimatycznych zajęciach w piątkowy wieczór.

11 edycja Nocy Bibliotek odbyła się pod hasłem „Do dzieła!” To wydarzenie rozpoczęliśmy o godz. 15 projekcją filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”. O 17 zaś ruszyliśmy z warsztatami. W oddziale dziecięcym działaliśmy w myśl hasła „Wytnij i wklej”. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „WYtnijMY”. Uczestnicy uczyli się, jak wykonać tradycyjną podlaską wycinankę.

W Czytelni dla Dorosłych zaś Iwona Zinkiewicz – leśnik i pracownik arboretum w Kopnej Górze pokazała uczestnikom zajęć liście i owoce wielu gatunków roślin, zarówno rodzimych jak i takich, które w naturalnych warunkach nie rosną w naszym kraju. Były to m. in. tulipanowiec, miłorząb japoński, magnolia parasolowata i wiele innych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się wielu ciekawostek o florze: jej pochodzeniu, występowaniu i właściwościach. Po solidnej dawce wiedzy przyrodniczej przyszedł czas na tworzenie zielników i kompozycji roślinnych. 


Grupa osób siedzi na pufach tyłem do aparatu, oglądając kreskówkę wyświetlaną na ścianie nad regałami z książkami. Pomieszczenie jest oświetlone na niebiesko.


Grupa osób, w tym dzieci i dorośli, siedzi na kanapach, pufach i podłodze w sali oświetlonej niebieskim i fioletowym światłem, patrząc w jednym kierunku, prawdopodobnie na ekran.


Zbliżenie na drewniany stół, na którym leży stos dużych, jasnożółtych liści oraz inne jesienne materiały, w tym zielone liście i gałązki iglaste.


Szerokie ujęcie sali warsztatowej. Instruktorka stoi przy stole, przy którym siedzi grupa uczestników. Na stołach rozłożone są liczne jesienne liście i materiały plastyczne.


Grupa dzieci i dorosłych siedzi wspólnie przy stole podczas warsztatów plastycznych. Wszyscy są zajęci wycinaniem kształtów z kolorowego papieru za pomocą nożyczek.


Dorosła osoba i dziecko siedzą przy stole warsztatowym. Dorosła osoba trzyma nożyczki i pokazuje dziecku, jak wycinać kształt z niebieskiego papieru. Na stole leżą materiały plastyczne.


Kobieta stojąca na czele stołu, trzyma w dłoni duży, żółty liść. Stół jest obficie pokryty różnorodnymi jesiennymi liśćmi i gałązkami, przygotowanymi do warsztatów.


Kobieta-instruktorka stoi przed grupą siedzących uczestników warsztatów i pokazuje im liście. Na stołach przed nimi leżą liczne materiały jesienne.


Kobieta prowadząca warsztaty stoi przy stole pełnym liści i trzyma w dłoniach pomarańczową gałązkę. Uczestnicy siedzący przy stole patrzą na nią.


Zbliżenie na gałązkę cisu z czerwonymi owocami, leżącą na stole obok żółtych liści. W tle, poza ostrością, widać instruktorkę i uczestników warsztatów.


Kompozycja artystyczna wykonana na zielonej kartce papieru, składająca się z różnych jesiennych liści, gałązek iglastych i czerwonych jagód.


Osoba pochyla się nad stołem, układając jesienne liście na dwóch zielonych kartkach papieru, tworząc kompozycje. W tle widoczne są regały z książkami.


Starsza osoba siedzi przy stole i starannie układa kompozycję z jesiennych liści i gałązek na żółtej kartce papieru.


Dwie osoby siedzące przy długim stole tworzą prace plastyczne. Stół jest w całości pokryty jesiennymi liśćmi, a uczestniczki układają je na kolorowych kartkach.


Kobieta w brązowym swetrze stoi przy stole warsztatowym, pochylając się nad pracą. Na pierwszym planie, poza ostrością, widoczny jest duży, żółty liść paproci.