Narodowe Czytanie 2021r. ,,Moralność Pani Dulskiej’’

wpis w: Bez kategorii | 0

W dniu 04.09.2021r. odbyła się dziesiąta edycja ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie’’, któremu patronuje para prezydencka. Obowiązującą w tym roku lekturą był kultowy dramat autorstwa Gabrieli Zapolskiej pt. ,,Moralność Pani Dulskiej’’. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim oraz Muzeum Obojga Narodów.

Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 przy bielskim placu ratuszowym, gdzie na sporej rozmiarów scenie zaproszeni goście odczytali fragmenty dramatu. W wydarzeniu wzięli czynny udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji kulturalnych, jednostek oświatowych oraz Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim, Nadleśnictwo Bielsk, Lasy Państwowe. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrzyni miasta Bożeny Zwolińskiej, wójt gminy Bielsk Podlaski Raisy Rajeckiej, kierownik biblioteki w Augustowie Anety Barszczewskiej, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Agaty Puchalskiej i Katarzyny Koryckiej, naczelnika wydziału oświaty Starostwa Powiatowego Grzegorza Anatola Tymińskiego oraz dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbiety Fionik, która wystąpiła w duecie                  z radną miejską Iwoną Kołos. Obie panie wcieliły się w role Hesi i Meli. Swój fragment przeczytała również dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Iwona Bielecka-Włodzimirow oraz kierownik Muzeum Obojga Narodów Henryk Zalewski. W wydarzeniu udział wzięła Tamara Rusaczyk wraz z seniorami ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Irena Piwowar, Aniela Huszcza prezes Koła Seniora, kierownik WTZ Monika Piotrowska-Śliwińska oraz Joanna Bagińska. Ponadto fragmenty ,,Moralności Pani Dulskiej’’ odczytali też uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza oraz chętni mieszkańcy Bielska Podlaskiego.

Następnie odbył się krótki quiz z nagrodami, sprawdzający wiedzę o samej autorce oraz znajomość dramatu ,,Moralność Pani Dulskiej’’. Na koniec chętne osoby, które przyniosły własne egzemplarze dramatu Zapolskiej mogły otrzymać okolicznościową pieczęć ,,Narodowego Czytania 2021’’.

Autorem zdjęć dokumentujących całe wydarzenie jest  Piotr Daniło, który podczas ,,Narodowego Czytania’’ wcielił się w rolę Zbyszka z “Moralności pani Dulskiej”.