Mikołajki…

Biblioteka zmienia się każdego dnia, a w ten przedświąteczny czas szczególnie. Zainspirowani zwyczajami i tradycjami mikołajkowymi zapragnęliśmy stworzyć w bibliotecznych progach klimat domowego ogniska, zaprosić do tego by przysiąść przy kominku w otuleniu choinkowych zapachów. Spotkać się ze swoim wewnętrznym Mikołajem usłyszeć jego głos, dać sobie czas na wspomnienia, powrócić do dzieciństwa, spojrzeć na święta oczami dziecka, poczuć w sobie magię tego okresu, którego tradycja sięga kilkaset lat wstecz.

Może zastanowić się nad listem do świętego…?

 „Jak co roku, od kiedy potrafię pisać, a to już kupa lat, powiedziałam rodzicom, że napiszę do Ciebie list, żeby poprosić o prezenty pod choinkę.

Zmartwiłem się tylko, kiedy tata wziął mnie na kolana i uprzedził, że w tym roku nie jesteś bogaty, bo miałaś niespodziewane wydatki: zapłaciłeś masę pieniędzy na reperację sań, po tym jak tamten idiota wpadł na Ciebie z prawej swoimi saniami, i chociaż są świadkowie, to nieprawda, co twierdzi zakład ubezpieczeń, bo przecież byłeś już na skrzyżowaniu. To samo przytrafiło się mojemu tacie, kiedy w zeszłym tygodniu jechał samochodem, i tata był bardzo niezadowolony (…)”.

6 grudnia 2022 r. w bibliotece rozmawialiśmy o pisaniu listów, ulubionych ozdobach świątecznych, o tym, czego sobie życzymy na ten czas, i co szczególnego nas w nim porusza. To spotkanie, to efekt zaangażowania dwóch bielskich szkół w akcję wspólnego zdobienia choinki. Bardzo nas cieszy ten odzew. Wszystkie dekoracje, które zawisły na drzewku podarowanym przez Nadleśnictwo Bielsk Podlaski zostały wykonane rękoma dzieci.

A my się, jak zwykle polecamy razem z przygodami Mikołajka, które są świetnym pomysłem na grudniowe wieczory.

Udostępnij