ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

W dniu 19 kwietnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin pod hasłem #Łączynaspamięć. Głównym celem spotkania było uczczenie pamięci ofiar Holokaustu oraz przypomnienie o tragicznych warszawskich wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

Podczas obchodów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótkometrażowy film animowany na podstawie książki Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem”. Film ten poruszał tematykę związaną z likwidacją warszawskiego getta w 1943 roku. W trakcie pokazano również książki, zdjęcia archiwalne oraz wystawę materiałów bibliotecznych dotyczących lokalnej historii, czyli likwidacji getta w Bielsku Podlaskim.

Na zakończenie wspólnie obejrzano transmisję na żywo wywiadu Mariusza Szczygła z dziennikarką i pisarką Hanną Krall, która opowiedziała o swoich doświadczeniach i wspomnieniach związanych ze spotkaniem głównego bohatera jej reportażu – Marka Edelmana.

Jednym z ważnych elementów wydarzenia były papierowe przypinki w formie żonkili, które uczestnicy mieli okazję samodzielnie wykonać. Była to nie tylko ozdoba, ale również symboliczny gest pamięci i szacunku wobec ofiar Holokaustu.

Wydarzenie #Łączynaspamięć było wyjątkowym doświadczeniem, które pozwoliło uczestnikom zanurzyć się w historii oraz uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w wyniku okrucieństwa wojny i antysemityzmu szerzonego przez mowę nienawiści. Dzięki takim wydarzeniom przypominamy sobie o ważności pamięci i zachowujemy żywe świadectwo historii dla kolejnych pokoleń.

Udostępnij