Książka jest jak ogród…

To stare chińskie przysłowie jest bliskie każdemu, dla kogo ważna jest książka. Każdemu, kto czytając przenosi się do najpiękniejszego ogrodu, pełnego cudownych roślin, zaskakujących zakątków i niezwykłych mieszkańców. Każdemu, kto po spotkaniu z książką, niczym w najpiękniejszym ogrodzie, uspokaja się, nastraja pozytywnie, przeżywa chwile pełne emocji. Nic więc dziwnego, że przysłowie to zostało wybrane na hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Już od ponad dwudziestu lat początek czerwca to święto wszystkich, dla których ważne jest czytanie dzieciom już od najmłodszych lat. Także i nasza biblioteka włączyła się w XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Z bibliotecznego ogrodu wybraliśmy wartościową, piękną w słowie i obrazie, książkę Kobiego Yamady „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym z nas”. Tytuł idealnie wpisał się w dzień spotkania. Przesłanie płynące z książki okazało się najlepszymi  życzeniami na Dzień Dziecka, dla wszystkich – uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy.

Dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Biesku Podlaskim doskonale odczytały ukryte znaczenia zawarte w książce, które zainspirowały do rozmów o wyjątkowości każdego z nas. O talentach i umiejętnościach, dzięki którym możemy zmieniać świat. O marzenia i planach, które nosimy w sobie. Wreszcie o sile, która pomaga w pokonywaniu trudności i wyobraźni, która pozwala zmieniać rzeczywistość. Przekaz płynący z książki pozwolił dzieciom dostrzec dobro w sobie, koleżankach i kolegach oraz wychowawczyni. I dobrem tym dzieliliśmy się na koniec spotkania.

Zapraszamy do wizyty w bibliotece w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom i sięgnięcia po książkę „Może” czy inny tytuł do wspólnego, rodzinnego czytania. Czytania w akcji OTCD, ale i każdego dnia roku.

Fot. J. Żukowska

Udostępnij