Biblioteczny wehikuł czasu dotarł do stacji końcowej

Dziecko dodaje szczegóły do rysunku na czarnym papierze niebieskim markerem. Rysunek przedstawia elementy miejskie, takie jak budynki i prawdopodobnie pojazd. Widoczna jest również część ramienia osoby z niebieską bransoletką.

Powoli zbliża się do stacji końcowej biblioteczny wehikuł czasu, którym we wrześniu ubiegłego roku wyruszyli uczniowie klas III bielskich szkół podstawowych.

Podczas pięciu spotkań przenieśliśmy się w czasie poznając początki miasta, jego najstarszych mieszkańców oraz kolejne wydarzenia, które zapisały się na kartach kronik i dokumentów. Na kolejnych stacjach spotykaliśmy się z osobami, które wniosły swój wkład w rozwój miasta.

Przeszliśmy też jego ulicami przyglądając się różnym zakątkom, by porównać je z ujęciami miasta zatrzymanymi w kadrze przez fotografów przed laty. Na każdej stacji ćwiczyliśmy praktyczne umiejętności: tworzyliśmy rodzinne herby, tkaliśmy jak mieszkańcy osady na dzisiejszej ulicy Zamkowej, pisaliśmy piórem jak Izabela Branicka i nadaliśmy barw czarno – białym zabytkom Bielska.

To była niesamowita przygoda i lekcja historii. A przed nami podsumowanie spotkań – turniej  „Co wiesz o Bielsku Podlaskim?”, w którym zmierzą się reprezentanci ośmiu klas III podróżujących naszym bibliotecznym wehikułem.


Dziecko używa różowego markera do kolorowania rysunku budynku z wysoką wieżą i zielonymi drzewami na czarnym papierze. Inne przybory artystyczne, takie jak klej w sztyfcie i dodatkowe markery, znajdują się na drewnianej powierzchni.


Dwoje dzieci jest częściowo zasłoniętych przez otwartą książkę zatytułowaną „BIELSK PODLASKI I JEGO MIESZKAŃCY na przełomie XIX i XX wieku”, która zawiera historyczne fotografie. Siedzą przy biurku, prawdopodobnie czytają lub studiują książkę.


Dziecko dodaje szczegóły do rysunku na czarnym papierze niebieskim markerem. Rysunek przedstawia elementy miejskie, takie jak budynki i prawdopodobnie pojazd. Widoczna jest również część ramienia osoby z niebieską bransoletką.


Dziecko aktywnie rysuje lub koloruje budynek z drzewami na czarnym papierze za pomocą czerwonego markera. Obok pracy, na drewnianym stole, widoczny jest zestaw kolorowych markerów w etui oraz zielone nożyczki.


Grupa dzieci zgromadziła się na wykładzinie, intensywnie wpatrując się w otwartą książkę lub album zawierający kilka obrazów. Wydaje się, że wspólnie omawiają lub badają zawartość.


Kilkoro dzieci siedzi przy drewnianym stole, zajętych pisaniem gęsimi piórami na kartkach papieru. Na stole znajdują się również przybory artystyczne i inne papiery, a na ścianie w tle widać różne kreatywne dekoracje.


Plakat zapraszający na konkurs "Co wiesz o Bielsku Podlaskim?" dla klas III szkół podstawowych, podsumowujący cykl warsztatów "Biblioteczny wehikuł czasu", zaplanowany na 5 czerwca 2025 roku o godzinie 10:00, pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Na plakacie widoczny jest również wizerunek miasta.